BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Časť opozície požaduje verejnú diskusiu k výstavbe novej nemocnice v Bratislave, chce, aby na rokovanie parlamentu bola táto téma predložená ako jeden z bodov. Ak sa tak nestane, plánujú iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze.
Informovali o tom v pondelok zástupcovia hnutia NOVA, strany SaS a OĽaNO. Opozícia podrobila kritike analýzu o Univerzitnej nemocnici Bratislava a plánovanej výstavbe novej nemocnice, ktorá by mala vyrásť na Patrónke v spolupráci so súkromným investorom. Pod analýzou je podpísané konzorcium firiem Ernst & Young a Ružička Csekes, ministerstvo zdravotníctva za ňu zaplatilo cez 800 tis. eur.
Dopredu dohodnuté riešenia
Predseda NOVA Daniel Lipšic namieta, že štúdia vznikla bez konzultácie s Lekárskou fakultou UK, zástupcami zdravotníkov a pacientov. Tvrdí, že analýza obsahuje dopredu dohodnuté riešenia a jej skutočným autorom je niekto iný.
„Keby túto analýzu písal zanietený podporovateľ ranného kapitalizmu, tak by to inak nenapísal. Túto analýzu písala vláda Roberta Fica,“ povedal Lipšic. Poukazuje na to, že celá analýza vyznieva v prospech stavby nemocnice cez verejno-súkromné partnerstvo. Pýta sa, podľa čoho sa premiér rozhoduje, kedy je lepší vlastník štát a kedy súkromník, keď v prípade SPP je to prvý prípad, zatiaľ čo v prípade zdravotníctva ten druhý. „Podľa toho, čo mu povedia oligarchovia,“ konštatoval predseda NOVA.
Projekt sa opiera o „bulharské konštanty“
Expert hnutia NOVA pre zdravotníctvo Tibor Hlavatý tvrdí, že PPP sú pritom najmenej fungujúce projekty, plánované zdravotnícke zariadenie by sa podľa neho malo postaviť ako verejná investícia. Požaduje, aby sa projekt zastavil a prešiel odbornou diskusiou, namieta totiž, že sa opiera o „bulharské konštanty„.
Podotýka napríklad, že nová nemocnica má nahradiť už tri existujúce a fungovať má len s dvoma tretinami zamestnancov a polovicou lôžok, pričom má poskytovať tú istú zdravotnú starostlivosť, ako je to v súčasnosti. Navyše konštatuje, že v celom projekte nebude súkromný partner znášať žiadne riziká, naproti tomu bude mať na tridsať rokov garantované výnosy, a to cez zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a vďaka platbe za dostupnosť zo strany štátu.
Lipšic zároveň tvrdí, že pri výbere partnera chce ministerstvo zdravotníctva použiť najmenej transparentnú metódu, a to súťažný dialóg. Ministerstvo pôvodne štúdiu, ktorá bola vypracovaná v júni minulého roka, odmietlo zverejniť, urobilo to až v uplynulý piatok.
Na celý projekt dívať komplexne, tvrdí Šoltésová
Hovorkyňa MZ Martina Šoltésová vysvetľuje, že o odtajnení rozhodol tím, ktorý sa podieľal na projekte. Stalo sa tak na základe diskusií s uchádzačmi, ktoré rezort absolvoval v rámci predsúťažných dialógov. „Prišli sme na to, že úplná transparentnosť je nevyhnutná ako na strane štátu tak rovnako aj na strane potenciálnych uchádzačov,“ uviedla Šoltésová.
Skorším zverejnením by podľa nej dali do rúk potenciálnym uchádzačom všetky informácie, čím by štát prišiel o výhodnú rokovaciu pozíciu. V súčasnosti je už ministerstvo vo fáze, kedy začalo verejné obstarávanie, cez ktoré hľadá súkromného investora. Ten nemocnicu nielen postaví, ale ju bude aj prevádzkovať.
Šoltésová na výhrady opozície podotýka, že je potrebné sa na celý projekt dívať komplexne. Pripomína, že štúdia má 400 strán a údaje, ktoré uvádzajú opoziční politici, sú vytrhnuté z kontextu a nedá sa na ne reagovať jednou vetou. „Ministerstvo zdravotníctva je otvorené, ktokoľvek má záujem prísť sa informovať, položiť nám otázky, určite mu tieto otázky veľmi radi zodpovieme,“ uviedla hovorkyňa MZ s tým, že doposiaľ informovali o každom kroku, ktorý sa týkal projektu a budú v tom pokračovať aj naďalej.
Analýza popisuje súčasný stav Univerzitnej nemocnice v Bratislave
Podrobnejšie rozpisuje jej hospodárenie, ukončené hospitalizácie či ambulantnú starostlivosť v rokoch 2011 až 2013 s členením podľa jednotlivých prevádzok, ktoré sú na Kramároch, v Ružinove, Petržalke, Starom meste a Podunajských Biskupiciach. Posudzuje varianty ako zmeniť UNB a zlepšiť jej prevádzkovú efektivitu, rozoberá investície do rekonštrukcie súčasných budov i do výstavby úplne novej nemocnice, ktorá by mala nahradiť niektoré z existujúcich prevádzok. Štúdia sa venuje aj modelom financovania nového zdravotníckeho zariadenia.
Nová nemocnica je plánovaná v areáli Nemocnice sv. Michala na Patrónke. Podľa prepočtov MZ by mala stáť v rozmedzí od 200 do 250 mil. eur. Postaviť a prevádzkovať ju má súkromný partner, jej vlastníkom by však mal byť štát, ktorý bude garantovať dlhodobú zmluvu so zdravotnou poisťovňou. S hľadaním súkromného partnera rezort zdravotníctva začal v januári, najneskôr do roka rozhodne, s kým vytvorí partnerstvo.