BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS navrhuje, aby zmeny v dôchodkoch, ktoré v novele zákona o sociálnom poistení presadzuje vláda Roberta Fica, boli dočasné a platili len do konca roka 2013.
Dovtedy by sa politické strany s odborníkmi mali dohodnúť na úpravách dôchodkov širokým konsenzom – formou ústavného zákona.
„Či sa to niekomu páči alebo nie, či niekto má väčšinu alebo nemá väčšinu, naším poslaním je zastúpiť ľudí v tom, aby si svoje úspory na dôchodok mohli ponechať. Keďže žiadna strana, ktorá vstupovala do parlamentu, nehovorila, že zníži príspevok do druhého piliera, žiadna z týchto strán nemá právo toto spraviť. A už vôbec nie takto pokútne v lete cez dovolenku,“ konštatoval predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Zdôraznil, že návrh predložený vládou v parlamente má množstvo faktických chýb a v žiadnom prípade sa také zmeny neprijímajú v priebehu niekoľkých hodín v skrátenom legislatívnom konaní. SDKÚ-DS chce brániť druhý pilier aj preto, že cíti podporu občanov, petíciu za zachovanie druhého dôchodkového piliera, ktoré iniciujú opozičné subjekty, už podpísalo viac ako 80 tisíc ľudí.
SDKÚ-DS predloží k novele zákona o sociálnom poistení pozmeňujúci návrh na skrátenie účinnosti zmien v dôchodkoch tak, aby platili jeden rok. Koalícia s opozíciou by sa potom mali dohodnúť na ústavnom zákona o dôchodkoch, ktorý sa nebude musieť meniť každé dva roky.
„Mal by tam byť parameter, aby si ľudia stále sporili na svojich vlastných účtoch. Či časť tých účtov bude štátna, časť bude súkromná, to je na debatu. Ale aby nikto neprišiel ani o cent úspor na dôchodok. To je to, s čím do toho ústavného zákona pôjdeme. Lebo každý jeden cent, ktorý sa dnes z toho oreže, ide okamžite do spotreby, už ten človek to nikdy na svojom účte neuvidí. A tomu chceme zabrániť,“ konštatoval Frešo.
Nezákonný postup
Postup parlamentu pri rokovaní o skrátenom konaní k novele zákona o sociálnom poistení je podľa poslanca Martina Chrena (SaS) nezákonný a nelegitímny.
Poukázal na to, že poslanci za stranu Smer pri rokovaní porušujú rokovací poriadok Národnej rady SR. „Keď ústavný súd bude rozhodovať, či rokovanie parlamentu bolo zákonné, bude musieť skonštatovať, že nebolo,“ povedal Chren.
Podľa neho nie je na skrátené legislatívne konanie žiadny dôvod. „Nič mimoriadne sa nedeje, žiadny katastrofálny vývoj verejných financií nenastal,“ uviedol poslanec.
Ani správa Medzinárodného menového fondu podľa neho nepotvrdila žiadny katastrofický scenár pri vývoji verejných financií na Slovensku.
„Použitie inštitútu skráteného legislatívneho konania ad hoc je zneužitím inštitútu,“ tvrdí Chren. Upozornil tiež na to, že vláda ide zvýšiť poplatky, ktoré platia sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam.
Mihál prednesie svoje návrhy
Poslanec Jozef Mihál (SaS) podá v druhom čítaní o zmenách v dôchodkoch a odvodoch pozmeňujúci návrh, aby sa poplatky pre dôchodkové spoločnosti zachovali na súčasnej úrovni.
Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, poplatok za správu fondu by tak naďalej zostal na vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku vo fonde a poplatok za zhodnotenie majetku by bol naďalej 5,6 % zo zhodnotenia úspor klienta.
Vláda pritom chce v negarantovaných fondoch poplatok za správu fondu zvýšiť dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa a poplatok za zhodnotenie majetku má ísť nahor z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor.
Ďalšie pozmeňujúce návrhy opozičného poslanca by sa mali týkať samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). „Navrhnem, aby sa minimálny vymeriavací základ znížil, a to na 40 percent priemernej mzdy,“ povedal.
Minimálne sociálne a zdravotné odvody samostatne zárobkovo činných osôb by tak podľa jeho návrhu boli okolo 148 eur mesačne. Smer pritom navrhuje, aby najnižšie sociálne a zdravotné odvody pre SZČO stúpli zo súčasných 160,24 eura na 185,3 eura.
Vyššie odvody pre živnostníkov
„Chcem tiež zmierniť živnostnícky koeficient na konečných 1,82,“ povedal Mihál. Podľa neho by tento koeficient priniesol podobne ako vládny návrh vyššie odvody pre živnostníkov, avšak bol by miernejší, pričom by zodpovedal koncepcii reformy daní a odvodov bývalej vlády.
Vláda chce postupne, počas troch rokov, znížiť terajšie koeficienty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení, ktorými sa delí základ dane pri výpočte vymeriavacieho základu na platenie odvodov, na spoločný koeficient 1,486. V roku 2013 sa má uplatňovať koeficient 1,9, v ďalšom roku 1,6 a od roku 2015 konečný koeficient 1,486.
Exminister práce a sociálnych vecí tiež navrhne zaviesť pri príjme dohôd tzv. odpočítateľnú odvodovú položku 190 eur mesačne. Znamenalo by to, že takýto mesačný príjem z dohody by nepodliehal vyššiemu odvodovému zaťaženiu.
Študenti až do 30 rokov
„Presne v takomto duchu sme to chceli urobiť v našej daňovo-odvodovej reforme,“ povedal Mihál. Navrhne aj to, aby na dohody o brigádnickej práci študenta mohli pracovať študenti až do 30 rokov. Podľa vládneho návrhu by pritom na takúto dohodu mohol pracovať len študent do 25 rokov.
Do režimu platenia nižších odvodov z dohôd by podľa pozmeňujúceho návrhu poslanca Mihála mali popri starobných a invalidných dôchodcoch patriť aj výsluhoví a výsluhoví invalidní penzisti. Poslanec za SaS tiež navrhne, aby sa minimálny vymeriavací základ pri sociálnom poistení nevzťahoval na tie SZČO, ktoré už platia sociálne odvody ako zamestnanci.
Maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov žiada Mihál zjednotiť na 4-násobok priemernej mzdy, a nie na 5-násobok, ako navrhuje Smer. Klesnúť by podľa Mihála mal aj správny fond Sociálnej poisťovne, a to z terajších 2,4 % na 2 % z objemu vybraného poistného.
Zmeny v druhom dôchodkovom pilieri
Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.
V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.
Krátko po 12:00 vyhlásil predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o skrátenom konaní k dôchodkom pokračovať o 14:00.