- aktualizované 15. februára, 15:05
Spojené štáty sa usilujú o dosiahnutie „trvalého mieru“ na Ukrajine. Uviedol to v piatok americký viceprezident JD Vance po rokovaniach s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským v nemeckom Mníchove.
Vance aj Zelenskyj uviedli, že mali „dobrý“ rozhovor a v budúcnosti sa opäť stretnú na rokovaniach.
„Chceme, aby sa vojna skončila, chceme, aby sa prestalo zabíjať, ale chceme dosiahnuť pevný, trvalý mier, nie taký, ktorý by len o pár rokov opäť priviedol východnú Európu do konfliktu,“ povedal Vance po stretnutí.
„Je dôležité, aby sme sa stretli a začali viesť rozhovory, ktoré budú potrebné na ukončenie tejto situácie,“ povedal americký viceprezident v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Výzva Zelenského pre Európu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Európu, aby konala vo vlastnom záujme. Stále trvá na tom, že by sa nemali prijímať žiadne rozhodnutia o ukončení ruskej vojny bez Kyjeva a Európy.
„Európa sa jednoducho musí spojiť a začať konať tak, aby nikto nemohol povedať Európe nie,“ povedal Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. „Žiadne rozhodnutia o Ukrajine bez Ukrajiny, žiadne rozhodnutia o Európe bez Európy. Európa musí mať miesto pri stole,“ konštatoval.
Európa by nedokázala nahradiť americké sily zo dňa na deň
Trumpova administratíva uviedla, že musí zmeniť svoju strategickú pozíciu, odkloniť sa od Európy a zamerať sa na Áziu, aby mohla čeliť svojmu hlavnému rivalovi, Číne.
Pre Európu bude ťažké nahradiť americké jednotky na kontinente. Uviedol to v piatok nemecký minister obrany Boris Pistorius v čase špekulácií, že Washington by mohol zmenšiť svoje sily v Európe.
Nechceme žiadnu Jaltu 2. Putin vraj po rozhovore s Trumpom plánuje rozdelenie sveta
„Museli by sme kompenzovať to, čo Američania v Európe zredukujú,“ uviedol Pistorius na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. „Ale to sa nedá urobiť zo dňa na deň,“ dodal.
Chcú sa odkloniť od Európy
Trumpova administratíva tvrdí, že musí zmeniť svoju strategickú pozíciu, odkloniť sa od Európy a zamerať sa na Áziu, aby mohla čeliť svojmu hlavnému rivalovi, Číne.
Pistorius povedal, že svojmu americkému partnerovi Petovi Hegsethovi počas samitu NATO v Bruseli navrhol „cestovnú mapu“. Ide o plán, ktorý zahŕňa zmenu zodpovednosti za obranu Európy organizovaným spôsobom, aby nevznikali nijaké nebezpečné medzery v kapacitách. Hegseth „to vidí rovnako“, dodal Pistorius.
Trump si to zvýšenými clami pre Kanadu pokašľal. Fanúšikovia javorových listov vypískali americkú hymnu - VIDEO
Európa stráca právo na slobodu prejavu a zápasí s imigráciou. Myslí si to americký prezident Donald Trump. Jeho vyjadrenia prišlo po tom, čo americký viceprezident JD Vance na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v Nemecku spustil ničivý útok na európsku politiku. „Počul som jeho prejav. Hovoril o slobode prejavu. A myslím si, že je to pravda,“ povedal Trump novinárom. „V Európe sa stráca ich úžasné právo na slobodu prejavu. Vidím to,“ konštatoval Trump.
Nemecký prezident Trumpovu administratíva kritizuje
„Pohľad novej americkej administratívy na svet sa veľmi líši od nášho,“ povedal Frank-Walter Steinmeier.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v piatok počas otvorenia Mníchovskej bezpečnostnej konferencie povedal, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa „neberie ohľad na zavedené pravidlá“.
„Pohľad novej americkej administratívy na svet sa veľmi líši od nášho,“ povedal Steinmeier. „Ich pohľad je taký, ktorý neberie ohľad na zavedené pravidlá, partnerstvo a vybudovanú dôveru.“ „Nemôžeme to zmeniť. Musíme to akceptovať a dokážeme sa s tým vyrovnať,“ povedala nemecká hlava štátu na konferencii, na ktorej sa zúčastňuje aj americký viceprezident JD Vance.
Kyjev predložil Washingtonu pripomienkovaný návrh dohody o využívaní kovov vzácnych zemín
„Nedostatok pravidiel sa nesmie stať modelom pre reorganizáciu sveta,“ povedal Steinmeier. „Má to veľký vplyv, ak vedúca demokracia a svetová veľmoc povie, že sa môžeme zaobísť bez pravidiel. Preto vyzývam, aby sme sa držali toho, čo nám pomáha. Spolupráca nám pomáha. Partnerstvá a aliancie sú užitočné,“ dodal Steinmeier.
Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol zahraničné zasahovanie do nemeckých volieb. Nemecký kancelár to povedal po prejave amerického viceprezidenta JD Vanca na mníchovskej mierovej konferencii, ktorý všetkých vyzval na podporu pravicových strán v Nemecku. „Nebudeme akceptovať outsiderov zasahujúcich do našej demokracie, do našich volieb, do demokratického formovania názoru v prospech tejto strany,“ povedal Scholz.
Nemecký kancelár Olaf Scholz taktiež povedal, že vojna medzi Ukrajinou a Ruskom sa skutočne skončí, len ak bude zabezpečená ukrajinská suverenita. „Mier bude len vtedy, ak bude zabezpečená suverenita Ukrajiny,“ povedal na konferencii. „Nadiktovaný mier preto nikdy nenájde našu podporu,“ konštatoval nemecký kancelár.
Stretnutia by mohli priblížiť koniec rusko-ukrajinského konfliktu
V snahe šéfa Bieleho domu ukončiť vojnu na Ukrajine sú na stole všetky možnosti, vrátane použitia „vojenskej páky“, povedal americký viceprezident JD Vance v rozhovore pre piatkové vydanie denníka Wall Street Journal.
„Prezident do toho nepôjde s klapkami na očiach,“ uviedol Vance. „Povie: Všetko je na stole, urobme dohodu,“ dodal o postoji Donalda Trumpa.
Británia je podľa jej premiéra zaviazaná voči nezvratnej ceste Ukrajiny do NATO
„Existujú ekonomické páky, a samozrejme, existujú vojenské páky,“ vyhlásil americký viceprezident. Podľa jeho slov je príliš skoro povedať, aká veľká časť územia Ukrajiny zostane v ruských rukách alebo aké bezpečnostné záruky môžu Spojené štáty a ďalší západní spojenci Kyjevu ponúknuť, napísal Wall Street Journal.
„Existuje množstvo foriem, konfigurácií, ale záleží nám na tom, aby Ukrajina mala suverénnu nezávislosť,“ poznamenal Vance. Vyjadril sa takto pred plánovaným stretnutím s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.
Zelenskyj hľadal bezpečnostné záruky
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v diskusii s americkým viceprezidentom hľadal bezpečnostné záruky. Diskusia prichádza po oznámení Donalda Trumpa o možnom stretnutí s Vladimirom Putinom. Pre americkú NBC Zelenskyj povedal, že Ukrajina „bude mať nízku, nízku šancu prežiť bez podpory Spojených štátov“.
Americký viceprezident James David Vance opísal rozhovory so Zelenským ako „dobré rozhovory“. „Chceme dosiahnuť trvalý mier. Nie mier, ktorý bude mať východná Európa len pár rokov,“ povedal Vance.
Vance pred stretnutím v Mníchove povedal, že Spojené štáty sú pripravené tlačiť na Rusko a dodal, že Európa by mala byť pri tom. Zároveň však povedal Európe, aby posilnila vlastnú obranu.
V nemeckom Mníchova sa koná dôležitá bezpečnostná konferencia, do ktorej svet vkladá v súvislosti s vojnou na Ukrajine väčšie nádeje ako kedykoľvek predtým.
Americký prezident Donald Trump v stredu telefonoval s ruským vodcom Vladimirom Putinom. Po prvom „prezidentskom“ kontakte medzi Moskvou a Washingtonom po troch rokoch Trump povedal, že dvojica súhlasila s „okamžitým“ začatím rozhovorov o ukončení rusko-ukrajinského konfliktu.
Šéf Bieleho domu povedal, že na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa stretnú poprední predstavitelia z Moskvy, Kyjeva a Washingtonu. Kancelária ukrajinského prezidenta však uviedla, že v Mníchove sa neplánujú žiadne rozhovory s Ruskom.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok varoval, aby svet nedôveroval tvrdeniam ruského vodcu Vladimira Putina, že chce mier. Poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že Ukrajina a jej spojenci musia byť „úplne jednotní“ v mierových rozhovoroch o osude vojnou zničenej krajiny. „Ukrajina, Európa a USA musia byť plne zjednotené a zapojiť sa do mierových rozhovorov,“ povedal Tusk.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre The Financial Times zverejnenom v piatok varoval pred mierom na Ukrajine, ktorý by sa rovnal „kapitulácii“. „Mier, ktorý je kapituláciou“ by bola „zlá správa pre všetkých“, povedal Macron.
Americký prezident vo štvrtok vyhlásil, že chce zorganizovať aj samit s vodcami Číny a Ruska Si Ťin-pchingom a Putinom. Podľa Trumpa to bude vhodné vtedy, keď sa „veci upokoja“.