BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Mimoriadnu schôdzu parlamentu o vyslovení nedôvery ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (nominant Smeru-SD) prerušili, o 13:00 sa totiž začala ďalšia mimoriadna schôdza, tentokrát k reštrukturalizáciám. Túto tému priniesli problémy Váhostavu, ktorej ozdravný plán počíta s vyrovnaním záväzkov voči drobným veriteľom vo výške 15 percent. (VIAC V TOMTO ČLÁNKU).
Opozícia chce šéfa rezortu zdravotníctva po piatich mesiacoch vo funkcii odvolať, pretože podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica čistí kauzy svojej predchodkyne Zuzany Zvolenskej. Napriek prísľubu nevymenil v piešťanskej nemocnici členov správnej rady tak, aby v nich za štát sedeli aj zástupcovia samospráv a tretieho sektora.
Lipšic tiež ministrovi vyčíta, že táto správna rada má nezákonne štyroch členov a tento stav doteraz nenapravil. Poslanec Igor Matovič (OĽaNO) upozorňuje, že slovenské zdravotníctvo trpí rakovinou korupcie a na čele rezortu potrebuje statočného človeka, ktorý sa tomu postaví.
Aj mimoriadnu schôdzu o Váhostave predseda parlamentu Peter Pellegrini o 20:00 prerušil, pretože diskusiu k skrátenému legislatívnemu konaniu o zmenách v reštrukturalizáciách nahradil nový bod programu – odvolanie Jána Figeľa (KDH) z funkcie popredsedu parlamentu.
Parlament bude v diskusii k odvolávaniu Figeľa pokračovať vo štvrtok. Potom sa vráti k rozprave na skrátené legislatívne konanie o zmenách v reštrukturalizáciách. Po definitívnom schválení zákona by poslanci mali pokračovať v prerušenej schôdzi k odvolávaniu ministra zdravotníctva.
Čislák mal byť len figúrkou
Minister Čislák je podľa Lipšica len vykonávateľom pokynov, figúrkou. Tvrdí, že dôkazom majú byť viaceré kauzy ako žilinská nemocnica, v prípade ktorej dával pokyn premiér, i to, že minister nevedel základné fakty k novej nemocnici.
„Keď som sa pred rokom a pol v tejto sále zmienil, že vláda Roberta Fica je vláda lokajov, väčšina ministrov sedí za konkrétnych oligarchov vo vláde, za J&T, za Širokého, za Brhela, za Výboha, tak to v tejto sále vzbudilo veľkú nevôľu. Ten rok a pol to preukázal dokonale, na konkrétnych rezortoch,“ skonštatoval Lipšic počas rozpravy mimoriadnej schôdze.
Opozícia ministrovi vyčíta, že kauzy v zdravotníctve zametá pod koberec. Lipšic podľa vlastných slov nemá ilúzie, že by sa im podarilo zbaviť Čisláka funkcie, verí však, že aj pre kauzy v zdravotníctve súčasná vláda, ktorú nazýva zlepencom oligarchov, o rok skončí.
Smer začal odvolávať Figeľa, opozícia chce opustiť funkcie
Veritelia môžu vymáhať do sto percent pohľadávok, tvrdí Fico
Obrazom: Váhostav je Dlhostav, ozývalo sa pred parlamentom
Poslanci horlivo rokovali o Váhostave, Matovič pustil video
Minister tvrdí, že nie je skorumpovaný
Čislák sa voči týmto tvrdeniam ohradil slovami, že nie je nikým a ničím skorumpovaný. Pozastavil sa nad tým, prečo si opozícia nepočkala na komplexnú správu o stave zdravotníctva, ktorú bude predkladať na zdravotnícky parlamentný výbor. „Žiaľ, zvolili ste vyhrážky, slovné výpady, konfrontačný tón,“ konštatoval minister.
Následne začal vypočítavať pozitíva, s ktorými ministerstvo prišlo. Pripomína zavedenie PCG parametra, snahu zvyšovať počet všeobecných lekárov, zlepšenie hospodárenia štátnych nemocníc, ako i to, že pripravili program ozdravenia týchto nemocníc.
„Po nástupe do funkcie ministra zdravotníctva som avizoval, že budem pokračovať v rozbehnutých dobrých projektoch na ministerstve zdravotníctva, ktoré sú zamerané na zlepšenie kvality, zvýšenie efektívnosti. Keď sa objavili informácie, ktoré posolstvo týchto zmien nenapĺňajú a týkali sa dodržiavania zákona o ochrane hospodárskej súťaže, boli natoľko závažné, že si vyžadovali prijať nekompromisné rozhodnutie, tak som ho prijal,“ povedal Čislák. Ako tvrdí, nemôže sa zbaviť presvedčenia, že to opoziční poslanci robia nie v mene občanov, ale pre zviditeľnenie sa.
Podpredseda vlády SR pre investície Ľubomír Vážny, ktorý tlmočil v pléne názor kabinetu, uviedol, že návrh na Čislákovo odvolanie je neodôvodnený, účelový a motivovaný nie snahou o zlepšenie pomerov v zdravotníctve, ale úsilím niektorých poslancov o zviditeľnenie sa i za cenu destabilizácie situácie v rezorte zdravotníctva.
Opozícia kritizovala ministrov prejav
Čislákov prejav, ktorý predniesol v parlamentu, vyvolal negatívne reakcie z radov opozície, poslanci Smeru sa ho zastali.
Poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová vyčíta ministrovi, že vo svojom prejave vôbec nereagoval na to, čo mu vyčítali. „Ja nerozumiem, prečo ste nehovorili o predražených CT-čkách. Prečo ste nehovorili napríklad o tom, ako inými spôsobmi tunelujete naše zdravotníctvo, prečo ste nehovorili o tom, ako kšeftujete s limitmi,“ povedala Nicholsonová. Pýta sa ho, či sa naozaj chce chváliť zrušením prednostného vyšetrenia, ktoré podľa nej pacientom skôr poškodilo. „Nerozumiem, kto vám písal tento prejav, ale ja by som sa vážne zamyslela nad tým, či ho ešte zamestnávať,“ uviedla Nicholsonová.
Poslanec OĽaNO Jozef Viskupič skonštatoval, že parametre schôdze boli jednoznačne dané, čakali vysvetlenie. „Vaše meno tým, že nerobíte to, čo máte, skôr zametáte kauzy pod koberec, tak vychádza, že v zdravotníctve sa nám usídlil Vilo čistič a ten zametá kauzy pod koberec a k tomuto ste nepovedali ani pol slova,“ povedal Viskupič.
Poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha označil Čislákov prejav za odborný a vecný. Naproti tomu stavia príhovor nezaradeného poslanca Daniela Lipšica, ktorého nazýva zdravotníckym analfabetom. „Nepovedal nič vecné a podporné, iba zneužíval emócie ľudí,“ konštatoval Blaha. Opozičným poslancom odkázal, že Čislák robí, čo môže, a nemajú jediný dôvod ho odvolávať, je vo funkcii krátko a nemá žiadne maslo na hlave. „Viem, že pán poslanec Blaha je nervózny, lebo ako marxista obhajovať oligarchov je problém,“ kontroval Lipšic. Poslanec Anton Martvoň (Smer-SD) skonštatoval, že pokus o odvolanie je gólom opozície do vlastnej brány. Argumenty opozície sú podľa neho asi také silné ako trikrát vyluhovaný čaj.
Minister v pléne pustil nahrávku
Zdravotníctvo je kľúčovým problémom súčasnej vlády, nefunguje všeliek, ktorým mala byť jedna zdravotná poisťovňa, kauzy naberajú na intenzite. Uviedol to poslanec KDH Ivan Uhliarik na stredajšom brífingu. V ministrovej reči, ktorú mal v pléne, Uhliarikovi chýbali akékoľvek riešenia napríklad zastavenia zadlžovania slovenského zdravotníctva alebo zlepšenia transparentnosti verejného obstarávania.
„Myslím si, že takémuto stavu, ktorý v zdravotníctve dnes je, keby sme ho prirovnali k Váhostavu alebo k akejkoľvek súkromnej firme, by naozaj žiadna reštrukturalizácia nepomohla. Myslím, že by smerovalo rovno do konkurzu a je isté, že okrem lex Široký bude musieť Robert Fico prijať aj lex Čislák,“ povedal Uhliarik.
Poslanec sa vyjadril aj k nahrávke, ktorú v pléne pustil poslancom Čislák, v nej Uhliarik odporúča nemocniciam pred oddlžením a následnou transformáciou konkrétnu štátnu firmu, ktorá im urobí audit. Minister tvrdil, že audit v objeme 1,2 mil. eur sa udial bez súťaže. Uhliarik reagoval, že nemocniciam dal voľnú ruku a firmu len odporučil.
„Štátna firma robila audit 42 zdravotníckym zariadeniam, z toho 24 bolo pripravených na transformáciu na akciové spoločnosti, boli to kilogramy dokumentov pre 42 nemocníc a bolo to v sume okolo 1,2 milióna eur,“ uviedol Uhliarik. Naproti tomu poukázal na projekt novej bratislavskej nemocnice, kde štúdie vyšli, ako tvrdí, na 3,2 milióna eur. Klamstvom je podľa neho to, že firma bola vybratá bez verejného obstarávania.