BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Pripravované zmeny v daniach a odvodoch by mali mať podľa Ministerstva financií SR neutrálny vplyv na hospodárenie zdravotných poisťovní. Podľa ministerstva financií bude postačovať, ak sa sadzba za poistencov štátu zvýši z úrovne 3,55 % na 4,26 % priemernej superhrubej mzdy v národnom hospodárstve. V prepočte na priemernú hrubú mzdu na Slovensku by išlo o nárast sadzby zo 4,78 % z roku 2010 na 5,74 %. Rezort financií to uviedol v reakcii na zásadnú pripomienku ministerstva zdravotníctva ku koncepcii reformy daní a odvodov, ktoré požadovalo, aby sadzba za poistencov štátu predstavovala 9 % z priemernej superhrubej mzdy na Slovensku. „Ministerstvo zdravotníctva už dlhodobo upozorňuje ministerstvo financií na nízku platbu štátu, ktorá je jednou z príčin súčasného nedostatku zdrojov v rezorte zdravotníctva,“ uviedlo ministerstvo.
Ako ďalej uvádza ministerstvo financií, výpadok príjmov zdravotných poisťovní v roku 2012 od aktívneho obyvateľstva by po reforme mal byť 238 mil. eur. „Chýbajúce zdroje budú zabezpečené vyšším výberom dane z príjmov fyzických osôb, ktorej časť vo výške 238 mil. eur sa použije na zvýšenie platieb štátu za poistencov štátu,“ skonštatoval rezort financií. Zdravotným poisťovniam chce tak štát garantovať neutrálny vplyv zmien v daniach a odvodoch na ich hospodárenie.
Koaličné strany sa začiatkom apríla po niekoľkotýždňových diskusiách dohodli na podobe reformy daňovo-odvodového systému. Dohodnutá reforma má zásadne zjednodušiť platenie daní a odvodov. Celkové daňové a odvodové zaťaženie sa podľa premiérky Ivety Radičovej po reforme mierne zníži. Väčšine živnostníkov by sa na základe zmien mali znížiť minimálne odvody, ktoré platí 80 % živnostníkov, a to zo súčasných 160 eur na menej ako 140 eur. Koalícia sa tiež zhodla na zavedení mesačného stropu pre 40-percentné paušálne výdavky vo výške životného minima, čo je približne 200 eur. Koalícia potvrdila aj výšku sadzby pre sociálne poistenie pre SZČO vo výške 13 % a zdravotné poistenie vo výške 9 %. Zmena vo výške sadzby však nastala pri dohodároch, ktorí budú platiť odvod na sociálne poistenie vo výške 10 % s tým, že ich príjmy do výšky životného minima nebudú podliehať odvodom.
Súčasťou dohody je aj postupné znižovanie odvodového zaťaženia zamestnancov celkovo o 4 percentuálne body. Odvody zamestnancom by sa pritom mali postupne znižovať každý rok o 1 percentuálny bod. Dohodnutá sadzba pre sociálne poistenie pre zamestnancov zostáva na pôvodných 19 %. Koalícia potvrdila aj dohodu na jednorazovom odpisovaní majetku pre podnikateľov už v prvom roku. Zmena oproti pôvodným zámerom rezortu financií nastala aj pri celkových dopadoch reformy. Tá podľa premiérky už nebude fiškálne neutrálna. Výpadky v príjmoch verejných financií by však mali nahradiť aj dynamické efekty rastu zamestnanosti. Tá by mala rásť nielen vďaka zmene odvodov, ale aj pre zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré by malo pozitívne ovplyvniť zníženie administratívnej záťaže.
Strana Most-Híd nie je spokojná s navrhovanou podobou daňovo-odvodovej reformy v prípade SZČO. „Sme tí, ktorí sú najmenej spokojní s rozhodnutím zrušiť súčasné 40-percentné paušálne výdavky,“ povedal v polovici apríla na tlačovej besede predseda strany Béla Bugár. Podľa neho však existujú návrhy, že by sa strop pre paušálne výdavky zvýšil na 1,5-násobok životného minima, teda približne na 300 eur. Zmeny v daniach a odvodoch sú podľa neho len v procese prípravy. „To, čo povieme na Koaličnej rade, musíme presadiť aj medzi poslancami,“ dodal Bugár.