Odporúčania koho voliť v tajnej voľbe nedáva iba OĽaNO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smer
Všetky strany okrem OĽaNO dávajú pri voľbách odporúčania. Foto: Archívne foto SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Politické odporúčania, koho voliť v tajných voľbách, dávajú zákonodarcom v poslaneckých kluboch všetky parlamentné politické strany s výnimkou OĽaNO.

KDH

„Ak je vypísaná tajná voľba, v poslaneckom klube diskutujeme, či predložíme kandidáta alebo nie. O kandidátoch potom zvyčajne diskutujú strany medzi sebou, v poslaneckom klube sa podá informácia, ako sa skončili rokovania a diskutujeme, ako budeme postupovať a koho podporiť v rámci opozície či koalície. Poslanci dostanú odporúčanie, koho voliť, ale pri samotnom hlasovaní sa rozhodujú podľa svojho vedomia a svedomia,“ uviedol pre agentúru SITA podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.

Most-Híd

Aj podpredseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Gábor Gál priznáva, že pri tajných voľbách v personálnych otázkach klub vždy dáva poslancom odporúčania, ako postupovať. „Ale je to len v rovine odporúčaní. Pri tajných voľbách nikomu nevidíte do karát a nikdy neviete, kto ako hlasoval. Aj preto je inštitút tajných volieb citlivý a nevyužíva sa napríklad pri odvolávaniach členov vlády, pretože parlament by v takom prípade možno oveľa častejšie ministrom vyslovoval nedôveru,“ konštatoval Gál.

SaS

„V maximálne možnej miere rešpektujeme slobodný mandát poslanca,“ vyslovil sa predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov. Vzhľadom na spoločne zdieľané hodnoty a program sa v klube liberáli väčšinou zhodnú na tom, koho vo voľbách podporia. Akékoľvek usmernenia k voľbám majú v SaS iba formu odporúčania, zdôraznil Miškov. „V žiadnom prípade to v SaS nefunguje ako v Smere, kde 83 Kolesíkov dostane povel, a chráň boh, ak zahlasujú inak,“ uzavrel predseda poslaneckého klubu liberálov.

Smer-SD

Poslanecký klub Smeru-SD podľa predsedníčky klubu Jany Laššákovej diskutuje o kandidátoch do tajných volieb, a ak niekoho nominuje, poslanci chápu, že by ho mali podporiť. „Ale nikdy neprikazujeme ani nekontrolujeme, či naši poslanci niekoho zvolili alebo nezvolili,“ poznamenala Laššáková. Pripomenula, že Smeru-SD pri voľbách generálneho prokurátora prekážalo najmä „kontrolovanie“ vtedajších vládnych poslancov pri hlasovaní.

OĽaNO

Žiadne odporúčania za koho hlasovať sa nedávajú v poslaneckom klube OĽaNO. „Odporúčanie od predsedu u nás neexistuje,“ vysvetlil predseda poslaneckého klubu obyčajných ľudí Jozef Viskupič. OĽaNO si pri personálnych voľbách vždy zavolá navrhnutých kandidátov na vypočutie a po diskusii sa poslanci vyjadria, či ich podporia alebo k nim majú výhrady. OĽaNO tak potom vie politickým partnerom povedať, koľko poslancov podporí toho-ktorého nominanta.

Viskupič zdôraznil, že obyčajní ľudia dlhodobo preferujú verejné voľby namiesto tajných. „Inštitút tajných volieb neslúži na ochranu poslancov, ale dáva priestor na zákulisné politické hry,“ konštatoval. Ak poslanci majú pri verejných voľbách strach, tak potom podľa neho nemajú byť poslancami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GálJozef ViskupičJuraj MiškovPavol Abrhan