Odkúpenie SPP štátom rieši polícia, padlo trestné oznámenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico
Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Rozhodnutia vlády a ministerstva hospodárstva, ktoré sa týkali Slovenského plynárenského priemyslu rieši polícia. Agentúru SITA o tom informoval predseda KDH Ján Figeľ, ktorý podal trestné oznámenie 5. novembra.

Figeľ podal podnet na generálnej prokuratúre jej šéfovi Jaromírovi Čižnárovi. Ten podnet odstúpil Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako oznamovateľa informoval prokurátor Michal Horváth, toto podanie bolo postúpené na ďalšie konanie Prezídiu Policajného zboru SR.

Dostatok faktov

Podnet sa týka pripravovaného a pre štát podľa Figeľa zjavne nevýhodného odkúpenia podielu v stratovej matke SPP od holdingu EPH a prevodu tranzitnej infraštruktúry z SPP do spoločnosti Eustream bez adekvátneho posilnenia postavenia štátu.

Podľa Jána Figeľa existuje dostatok faktov, informácií a dôvodov, ktoré oprávňujú k takémuto podaniu. „Politickú zodpovednosť sme pomenovali a požadovali na pôde parlamentu. Premiér Robert Fico spolu s poslancami Smeru rokovanie o vyslovení nedôvery odmietol,“ povedal Figeľ s tým, že bolo by nezodpovedné v tak vážnych súvislostiach zostať len v rovine rozpravy, kritiky a otázok.

Drahá demagógia

SPP
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Predseda KDH považuje za vec občianskej a politickej zodpovednosti dať podnet kompetentným orgánom posúdiť, či pri otáznych a pochybných obchodných transakciách týkajúcich sa SPP nedošlo ku konaniu, ktoré spĺňa skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona. Podľa Figeľa môže v tomto prípade ísť o obzvlášť závažné zločiny porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Figeľ požiadal prokuratúru nielen o posúdenie trestnoprávnych súvislostí prípadu, ale tiež o prijatie účinných opatrení, ktoré by zabránili vzniku škody Slovenskej republike v odhadovanej výške 40 miliónov eur ročne. „Ide o verejný záujem,“ povedal Figeľ s tým, že okolo SPP nastáva znovu pohyb, keď jeden z investorov – Petr Kellner, krátko po rozhodnutí Ficovej vlády o celej transakcii odchádza z holdingu EPH. „Potvrdzuje to kritiku o špekulatívnosti transakcie z pohľadu verejnosti. Nízke ceny plynu vďaka Ficovej politike budú nakoniec pre občanov drahou demagógiou,“ dodal Figeľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján FigeľRobert Fico
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holdingSPP Slovenský plynárenský priemysel