BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Ponuka na päťpercentné zvýšenie platov pracovníkov v školstve je podľa ministra financií Petra Kažimíra definitívna a nemá kam ustúpiť.
„Ja som dal úplne najavo aj zástupcom odborov, že nie sme na arabskom trhu. To znamená, tá moja ponuka bola definitívna a vychádza z možností rozpočtu na budúci rok,“ povedal šéf rezortu financií pred dnešným rokovaním vlády.
K štrajku učiteľov, ktorého štart vyhlásili na 26. novembra, sa nechcel vyjadrovať.
„Ja zodpovedám za stav verejných financií a nie som pripravený maľovať na ružovo niečo, čo vyzerá úplne inak,“ doplnil. Zdôraznil, že hovorí len o možnostiach, ktoré dáva rozpočet.
Minister školstva Dušan Čaplovič dodal, že rokovania so školskými odborármi pokračujú a s vedením odborov sa dohodli, že nebudú informovať, pokiaľ nedôjde k dohode.
„Kompromisy sa nepripravujú z toho dôvodu, že kompromis už bol prijatý,“ odkázal šéf rezortu školstva.
Dĺžka štrajku je podľa neho na rozhodnutí odborárov a nikomu neupierajú legitímne právo na štrajk. „Oni si musia uvedomiť aj to, či štrajkom nepoškodia svoje renomé vo verejnosti, predovšetkým tých, ktorí si budú musieť vyberať dovolenky a budú musieť byť s deťmi doma,“ doplnil Čaplovič.
Školskí odborári požadujú desaťpercentné zvýšenie tarifných platov a neprijali ponuku na päťpercentné zvýšenie miezd cez normatívy. Vyhlásili preto od 26. novembra časovo neobmedzený štrajk, kým nebudú splnené ich požiadavky.
Odborári chcú desať percent
Školskí odborári dnes odmietli vládny návrh memoranda, ktorý obsahuje ponuku na päťpercentné zvýšenie platov. Podľa odborárskeho bossa Pavla Ondeka trvajú naďalej na desaťpercentnom navýšení platov v roku 2013, inak 26. novembra vstúpia do časovo neobmedzeného štrajku.
Podľa prieskumu agentúry ABAKIS podporuje štrajk učiteľov polovica opýtaných.
Predsedníctvo Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku nesúhlasí s navrhovaným Memorandom o postupných krokoch pri systémovom riešení problémov vo financovaní a odmeňovaní v rezorte školstva, ktorý dnes dostali od kabinetu.
Podľa Ondeka ide o pracovný materiál a zahrnú do neho svoje pripomienky. „Očakávame, že budú ďalšie rokovania,“ doplnil pre agentúru SITA. Ich termín ešte stále nepoznajú. Ondek zopakoval, že naďalej požadujú desaťpercentné navýšenie tarifných platov v roku 2013.
Očakávajú postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent.
Platy pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve by sa mali postupne dostať na úroveň 1,2- až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských pedagógov na 1,7- až 3,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.
Predsedníctvo, ktoré je zároveň aj štrajkovým výborom, dnes odobrilo organizačné materiály k časovo neobmedzenému štrajku. Ten sa začne v plánovanom termíne 26. novembra, ak vláda nebude súhlasiť s ich pripomienkami.