Od najväčšej lavínovej tragédie na Slovensku prešlo 99 rokov, odborníci ako hlavnú príčinu vidia odlesnenie svahov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lavína
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V pondelok si pripomíname 99. výročie najväčšej lavínovej tragédie, ktorá sa stala v noci zo 6. na 7. februára v roku 1924 v lesníckej osade Rybô v časti obce Staré Hory v Hornojeleneckej doline vo Veľkej Fatre. Lavína si vyžiadala 18 obetí na životoch. Podľa odborníkov bolo jej hlavnou príčinou odlesnenie svahov. Informoval o tom v tlačovej správe redaktor časopisu Les & Letokruhy Jozef Marko.

Obyvatelia v tejto lokalite rozširovali pasienky pre svoj dobytok a vyrúbali lesy nad osadou Rybô, čím strmé svahy pod Krížnou zostali holé a zarastené iba trávou. Drsnosť povrchu sa tým veľmi znížila a pasienky nedokázali zadržať masy snehu v zlých snehových podmienkach.

V noci sa uvoľnila obrovská lavína na juhovýchodných svahoch Krížnej (1 574 m n. m.) a jej nános sa zastavil až v hornej časti osady Rybô, kde strhol a zasypal tri domy a dva ďalšie poškodil. Lavína si z 22 zasypaných ľudí vyžiadala 18 obetí, z toho 15 detí. Zapísala sa tak do dejín Slovenska ako najtragickejšia lavína v histórii.

„V súčasnosti už takého riziko, najmä vďaka efektívnemu zalesneniu, takmer nehrozí. Chceme na tomto príklade upozorniť verejnosť na význam lesníckych protilavínových opatrení, spočívajúcich v zalesnení svahov. Aktívny lesnícky manažment je dôležitý často práve tam, kde ochrancovia prírody presadzujú bezzásahový režim,“ uviedol predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Marko