Od ekonomiky po Ukrajinu. Aké sú Trumpove postoje v kľúčových otázkach?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Americké voľby, Trump
Republikánsky kandidát a novozvolený americký prezident Donald Trump. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Po víťazstve v amerických prezidentských voľbách čaká na Donalda Trumpa plnenie sľubov. Až čas ukáže, či mal republikánsky politik iba prázdne slová alebo sa ukáže ako človek patriaci na post šéfa Bieleho domu. Agentúra SITA sa pozrela na niektoré kľúčové výzvy, ktorým bude čeliť Trump a jeho administratíva.

Trump sa v kampani zaviazal „ukončiť infláciu a urobiť Ameriku opäť dostupnou“. Ako však upozorňuje spravodajský web BBC, americký prezident nemá prakticky žiadny dosah na znižovanie cien.

Presadiť chce ďalšie clá

Skepticizmus vládne aj v súvislosti s tým, že Trump sa zaviazal rozšíriť výrobu energie v USA a sprístupniť oblasti, ako je arktická divočina, ťažbe ropy, čo by podľa neho znížilo náklady na energiu.

Viac o téme: Prezidentské voľby v USA 2024

Staronový prezident počas predvolebnej kampane hovoril o rozsiahlych plánoch na zníženie daní. Ďalšou oblasťou je obchod a konkrétne clá. Trump už počas svojho prvého obdobia vo funkcii zastavil éru amerického voľného obchodu.

Jeho clá na čínsky import z veľkej časti platia doteraz a po nástupe do funkcie by chcel presadiť ďalšie. Je to súčasť jeho pokusu podporiť domácich výrobcov a zastaviť outsourcing, ale niektorí ekonómovia varovali, že by to mohlo zvýšiť ceny pre spotrebiteľov.

Deportácie môžu spomaliť ekonomický rast

Medzi jeho priority patrí tiež imigrácia, čo je „strašiak“, ktorého radi „vyťahujú zo skrine“ mnohí populisti. Trumpov viceprezident JD Vance veľkohubo vyhlasoval, že deportuje milión ľudí, no experti pre BBC uviedli, že deportácie takéhoto rozsahu budú čeliť obrovským právnym a logistickým problémom.

Existujú aj tvrdenia, že by to mohlo spomaliť ekonomický rast. Deti obyvateľov bez dokladov by už nemali nárok na občianstvo podľa inej Trumpovej politiky, hoci by to čelilo značným právnym prekážkam.

Vojnu na Ukrajine chce ukončiť do 24 hodín

Trump preferuje izolacionistickú zahraničnú politiku a chce, aby sa USA vymanili z konfliktov inde vo svete. Zaviazal sa ukončiť vojnu na Ukrajine „do 24 hodín“ prostredníctvom dohody s Ruskom, čo je krok, ktorý by podľa demokratov povzbudil Vladimira Putina k ďalšej rozpínavosti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Trump neuviedol žiadne podrobnosti o tom, ako by docielil mier, a dokonca aj Kremeľ spochybnil, že za 24 hodín sa nedá nič urobiť. Trump tiež v kampani avizoval, že zastaví finančnú pomoc Ukrajine, takže bude prinajmenšom zaujímavé sledovať, či sa tak naozaj stane.

Neochvejný zástanca Izraela

V súvislosti s Blízkym východom sa Trump postavil ako neochvejný zástanca Izraela a odsúdil propalestínskych podporovateľov na univerzitách v USA. Občas však kritizoval aj spôsob, akým Izrael viedol vojnu. Povedal, že vojna by nevypukla, keby bol prezidentom, ale neposkytol žiadne podrobnosti o tom, ako by ju ukončil.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Trump vyhlasoval, že bude bojovať proti kriminalite, zničí drogové kartely a poradí si s násilím gangov. Jeho platforma tvrdí, že obnoví bezpečnosť v problémových štvrtiach posilnením policajných oddelení.

Ako prezident Trump zrušil stovky opatrení na ochranu životného prostredia vrátane limitov emisií oxidu uhličitého z elektrární a vozidiel a ochrany federálnych vodných ciest. Neustále útočil na elektrické vozidlá a už dlho vystupuje proti pobrežným veterným farmám a sľubuje, že zastaví tento zdroj obnoviteľnej energie, len čo bude zvolený za amerického prezidenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpVladimir Putin