Ocenenie Biela vrana získala tento rok aj študentská iniciatíva na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave. Ako priblížila PR manažérka bARSdobrýchýr Zuzana Golianová, ocenenia si prevzali aj ľudia z oblasti justície, zdravia a menšín.
Členka Rady Bielej vrany Zuzana Wienk pre média uviedla, že tohtoroční laureáti spoločnosť učia, že dlhodobé poctivé úsilie s úctou k odbornosti a občianska angažovanosť by už v zárodkoch pomohli zabrániť, aby krízy narastali do nezvládnuteľných rozmerov.
Pre aktuálny lockdown sa 13. ročník Bielej vrany vysielal 24. januára o 17:11 online. Vybraný čas má byť symbolickou pripomienkou Nežnej revolúcie. Slávnostné odovzdávanie organizátori venovali publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti piateho výročia jeho úmrtia.
Ocenenie získala iniciatíva „Za našu FIIT“
„Spôsob, akým sa študenti dokázali spojiť a vytrvať, je unikátny. Aj ich pokojný, konštruktívny prístup a vernosť hodnotám. Prípad síce ešte nie je právne uzavretý, ale Biela vrana sa napriek tomu rozhodla podporiť túto principiálnu študentskú iniciatívu v období, keď zdanlivo prehráva, a ukázať, že ich aktivita mala zmysel,“ povedala členka Rady Táňa Pauhofová na adresu študentov, ktorí stoja za iniciatívou „Za našu FIIT“.
Doplnila, že „zdecimované“ slovenské školstvo potrebuje presne takých študentov, akí sa ozvali v tomto prípade. Študenti na FIIT sa zmobilizovali za ochranu akademických demokratických hodnôt, keď sa objavili vážne podozrenia z ich hrubého porušovania.
Ocenení boli aj ľudia z oblasti menšín
Bielu vranu si tento rok prevzali aj manželia Jolana a Štefan Nátherovci, ktorí sa v regióne Banskej Bystrice viac ako 25 rokov venujú komunitnej práci s rómskymi deťmi žijúcimi v náročných podmienkach. Deti pripravujú nielen na školu ale aj na život.
Členka Rady Eva Kováčechová poukázala, že dievčatá z programu Nátherovcov nezakúšajú predčasné tehotenstvo a 70 percent z detí, ktorým sa v komunitných centrách venujú, skončí strednú školu.
Foto: Ocenenie Biela vrana získali aj obžalovaný z Moldavy nad Bodvou i 102-ročný skaut
Ocenenie získal tiež akademik Andrej Belák, ktorý dlhodobo dlhodobo rieši sociálne nerovnosti v oblasti zdravia. Belák v čase pandémie pomáhal jednej z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva a na základe vedeckých postupov a dát sa snažil, aby bol postup štátnych orgánov odborný a zároveň chránil ľudské práva.
„Ako vedec ide často proti prúdu a rúca mýty, vzácne spája odbornosť s ľudským prístupom. Vyše roka žil v rómskej komunite, jeho záujem o tému je autentický,“ priblížil Beláka člen Rady Bielej vrany Marek Adamov.
Cenu si prevzal aj predseda okresného súdu
Organizátori udelili ocenenie aj predsedovi Okresného súdu v Žiline Jaroslavovi Macekovi za dlhodobý prínos, keďže podľa nich zosobňuje kvality a integritu takého sudcu, akých Slovensko potrebuje.
Wienk dodala, že Macek tiež ukazuje, aké dôležité sú v spoločnosti silné, neskorumpované a odborne fungujúce inštitúcie. „Často stojí proti najsilnejším oligarchom tejto krajiny, ich prevahe moci a peňazí, a napriek tomu neuhne,“ podotkla Wienk.
Macek vedie takzvaný protischránkový register, ktorý odhaľuje skutočných vlastníkov firiem a má podiel na jeho úspechu.
Biela vrana
Ocenenie môžu získať ľudia za spoločensky prínosný a odvážny občiansky čin. Funguje však aj ako poďakovanie ochotným ľuďom brániacim pravdu a spravodlivosť, ktorí potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, rôzne príkoria, či zažiť odsúdenie.
Od roku 2008 si ocenenie prevzalo takmer 50 osobností a skupín, medzi nimi napríklad Zuzana Hlávková, Ján Benčík, Andrej Bán, Vladimír Crmoman, Zuzana Melicherčíková, Roman Kvasnica, Jozef Hašto či Ján Kuciak.