BRATISLAVA 13. októbra (WebNoviny.sk) – Slovensko sa vo štvrtok lúčilo s prvým prezidentom samostatnej Slovenskej republiky Michalom Kováčom.
Prvá časť štátneho pohrebu sa konala v Rytierskej sále Bratislavského hradu, kde pozvaní hostia kondolovali rodine. Na Hrade sa dopoludnia s Kováčom rozlúčili bývalí predsedovia parlamentov a vlády SR, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, predsedníčky Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Daniela Švecová a Jana Bajánková, slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim, členovia vlády SR, podpredsedovia NR SR, exprezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, zahraničné delegácie, predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, predseda vlády Robert Fico, predseda NR SR Andrej Danko a prezident Andrej Kiska s manželkou.
Vojenský ceremoniál na nádvorí Prezidentského paláca
O 12:00 sa v celej Bratislave na päť minút rozozvučali zvony. V rovnakom čase sa pohol smútočný sprievod z Bratislavského hradu, cez Palisády, na nádvorie Prezidentského paláca.
Telo exprezidenta previezli do Prezidentského paláca na lafete delostreleckej húfnice, ktorá bola upravená na protokolárne účely. Počas smútočného sprievodu bola zahalená štátnou vlajkou a ťahalo ju vojenské vozidlo. Prevoz pozostatkov na lafete s vojenskými poctami zodpovedal historickým tradíciám bývalého spoločného štátu Čechov a Slovákov, ale aj spôsobu vzdania úcty v iných krajinách. Okolo lafety pochodovali príslušníci Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky.
Bojoval s V. Mečiarom, uniesli mu syna. Životopis M. Kováča
Štátny smútok zmení vysielanie RTVS a aj súkromných TV
Obrazom: Rakvu exprezidenta Kováča prevezú na lafete
Pre pohreb exprezidenta Kováča čakajú Bratislavu obmedzenia
Na začiatku vojenského ceremoniálu na nádvorí Prezidentského paláca zaznela slovenská štátna hymna a následne si prítomní uctili Michala Kováča minútou ticha. Čestná stráž zvolala „Sloboda a sláva, pán prezident!“ Z Tyršovho nábrežia vypálili zo šiestich diel 20 sálv. Truhlu s telesnými pozostatkami Michala Kováča preložili z lafety do civilného vozidla. To zamierilo do Dómu sv. Martina, kde sa o 14:00 začne zádušná svätá omša.
Rozlúčkový vojenský ceremoniál na Hodžovom námestí sledovalo niekoľko stoviek ľudí. Prichádzať začali už pred 12:00. Niektorí držali v rukách vlajku, iní sa ticho modlili. Viacerí, ktorí prišli neskôr, stáli na fontáne, aby mali lepší výhľad, iní sledovali rozlúčku s Michalom Kováčom z okien či balkónov okolitých budov. Pracovať na chvíľu prestali aj robotníci, ktorí rekonštruujú budovu vedľa Prezidentského paláca. Pri odchode auta s truhlou s telom prvého slovenského prezidenta do Dómu sv. Martina ľudia spontánne tlieskali.
Zádušná omša v Dóme sv. Martina
Zádušnú omšu v Dóme sv. Martina celebroval arcibiskup Stanislav Zvolenský. Slovom na prezidenta Michala Kováča spomínali prezident Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Pavol Demeš a nevlastný brat prezidenta, historik Dušan Kováč. S hudobnou vsuvkou vystúpila sopranistka Simona Houda Šaturová. Na omši spieval katedrálny zbor sv. Martina. Zbor sprevádzalo sláčikové kvarteto. Prvé čítanie prečítala herečka SND Monika Hilmerová. Evanjelium čítal diakon Tomáš Jendruch. Počas sprievodu znel historický zvon Wederin z roku 1670.
Na pohrebe sú aj zahraniční hostia, a to český prezident Miloš Zeman, český exprezident Václav Klaus, bývalý prezident Maďarska Pál Schmitt, štátny tajomník Kancelárie prezidenta Poľskej republiky Krzysztof Szczerski, predseda Spolkovej rady rakúskeho parlamentu Mario Lindner, bývalý prezident Rumunska Emil Constantinescu aj minister obrany Rumunska Mihnea Motoc.
V homílii Zvolenský poukázal, že smrť bývalého prezidenta sa dotýka všetkých. „Celkom samozrejme smrť pána prezidenta v prvom rade zasiahla jeho najbližšiu rodinu a príbuzných. Sme tu dnes s nimi, aby sme im prejavili našu účasť na ich bolesti, aby sme pri nich stáli v ťažkej chvíli,“ povedal s tým, že odchod manžela, otca, milovaného člena rodiny je okamihom zármutku, ktorý poznačuje životnú skúsenosť všetkých bez výnimky.
„Bolestná nevyhnutnosť smrti, ktorá je pre každého z nás len otázkou pozemského času, nás teraz vedie k zastaveniu: aby sme si uvedomili svoju krehkosť, aby sme venovali pozornosť tomu, čo je podstatné, aby sme si pripomenuli to, čo nás prevyšuje. A o to viac v deň, keď sa lúčime s prezidentom, teda najvyšším predstaviteľom našej krajiny,“ konštatoval arcibiskup.
Za skutočne podstatnú v tomto okamihu považuje Zvolenský vďačnosť. „Na prvom mieste vďačnosť za dar života pána prezidenta. Taktiež vďačnosť za lásku, ktorú vynaložil v starostlivosti o rodinu. Vďačnosť za úsilie, ktoré venoval našej spoločnosti,“ uviedol.
Zúčastneným pripomenul, že žijeme v slobodnom štáte, ktorý má budúcnosť. „Tento štát má svoje nedostatky a trápenia – ale je tu. Je súčasťou spoločenstva európskych národov a môže s nádejou hľadieť do budúcnosti. Je dôležité nezabudnúť, že to nie je samozrejmosť. Je dôležité nezabudnúť, že za to vďačíme mnohým ženám a mužom, ktorí myšlienku Slovenska pokladali za natoľko vzácnu, že kvôli nej nešetrili ani námahou, ani obetou. Mnohí z nich sa z našich radov postupne vytrácajú, pán prezident je jedným z nich,“ povedal Zvolenský s tým, že Michal Kováč zostáva navždy zapísaný do histórie Slovenskej republiky.
Smrť prezidenta podľa bratislavského arcibiskupa nám pripomína, že sme dedičmi. „Na našich pleciach teraz spočíva starosť o dedičstvo. Meno našej krajiny je už v rukách nových generácií. A po nich prídu ďalšie. Tie súčasné ani tie budúce by však nemali stratiť zo zreteľa spoločné dobro a ideály skutočnej slobody – aby sa nestali sluhami osobných záujmov alebo otrokmi sporov a konfliktov, ktoré sa nevedú pre posilnenie slabých, či preto, aby sa pomohlo znevýhodneným, ale skôr pre osobné ambície,“ zdôraznil. Podľa neho je dôležitá otázka, do akej miery si dokážeme ctiť spravodlivosť, či sme schopní zachovať zdravú skromnosť, pokoru, ľudskosť, či máme ochotu počúvať aj iný názor, ako len vlastný – a či sme nestratili schopnosť odpúšťať.
V liturgickom sprievode bolo viacero biskupov – apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana, bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko, trnavský emeritný arcibiskup Ján Sokol, košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak, vojenský ordinár František Rábek, žilinský biskup Tomáš Galis, aj generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Miloš Klátik.
Prvého prezidenta samostatnej Slovenskej republiky Michala Kováča pochovali po omši v kruhu rodiny na Ondrejskom cintoríne, bez prítomnosti médií a verejnosti.