BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý v stredu vypustila sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) na povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko, poslal na Zem prvé fotografie.
Z jednej z nich vyplýva, že Philae sa pravdepodobne nachádza v tieni okraju krátera, čo môže spôsobiť problémy s nabíjaním batérií solárnou energiou.
Na sonde Rosetta spolupracovali aj košickí vedci
Video: Modul Philae pristál na kométe, prepísal históriu
Vedci zatiaľ nevedia, kde presne sa Philae nachádza. Na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko pristal pravdepodobne až trikrát, pretože sa mu nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne. Tie ho mali udržať na povrchu kométy zloženej z ľadu a prachu, kde je navyše slabá gravitácia. Vyplýva to z telemetrických údajov, ktoré modul poslal na Zem.
Po prvom pristátí sa modul zaryl približne štyri centimetre do povrchu, no keďže sa mu nepodarilo vystreliť spomínané úchytné zariadenia, znova sa odrazil a na povrch kométy druhý raz dosadol až približne o dve hodiny neskôr. Potom sa pravdepodobne odrazil ešte raz a po desiatich minútach pristál po tretí raz.
Ako pre BBC uviedol vedúci projektu Stephan Ulamec, modul vyzeral byť v čase posledného kontaktu v poriadku. Momentálne sa pravdepodobne nachádza asi kilometer od miesta prvého pristátia, pričom stále nie je pevne ukotvený. Odborníci sa zatiaľ nerozhodli, či sa znova pokúsia o jeho ukotvenie.