BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Návštevníci hlavného mesta aj Bratislavčania boli v sobotu popoludní svedkami historickej udalosti – korunovácie Karola VI., otca panovníčky Márie Terézie.
Trinásty ročník Korunovačných slávností sa začal v piatok 26. júna, samotnú korunováciu Karola VI. za uhorského kráľa si Bratislavčania i turisti užili na Hlavnom námestí.
Ľudia mohli zažiť atmosféru korunovačného mesta
Účastníci slávnostného kráľovského sprievodu, do ktorého sa tento rok zapojilo viac než 200 hercov a dobrovoľníkov, sa začali schádzať ešte pred treťou popoludní na nádvorí Bratislavského hradu. Hoci sa začiatok sprievodu pre nepriaznivé počasie napokon posunul o takmer hodinu, na dobrej nálade účastníkov i návštevníkov Bratislavy to neubralo.
Stovky turistov mohli zažiť atmosféru korunovačného mesta. Šašo v úvode niekoľko desiatok metrov dlhého sprievodu rozveseľoval samotných hercov i všetkých malých a veľkých Bratislavčanov a turistov počas celej cesty uličkami Starého Mesta.
Samotná korunovácia prebehla na Hlavnom námestí
Slávnostný sprievod kráľovskej rodiny, dvoranov, šľachty, rytierov a kráľovskej gardy sa zastavil tesne pred 17:00 na Hlavnom námestí, kde nasledovala rekonštrukcia samotnej korunovácie Karola VI. Po privítaní domácich i zahraničných hostí primátorom Bratislavy ostrihomský arcibiskup slúžil slávnostnú omšu, počas ktorej dal poslednému mužskému kráľovi z rodu Habsburgovcov slávnostné požehnanie i pomazanie.
Karol VI. pred zrakom Boha zložil slávnostnú prísahu a poprosil ho o požehnanie a milosti počas svojho vládnutia. Novému kráľovi, ktorého stvárnil herec Lukáš Doza, biskupi počas korunovácie odovzdali korunovačné insígnie – Štefanskú korunu, plášť, žezlo, meč a zlaté jablko. Po obrade pasoval nový kráľ Karol VI. rytierov zlatej ostrohy na Primaciálnom námestí.
Slávnosti trvajú tri dni po prvýkrát
Trojdňové Korunovačné slávnosti sa začali v piatok o 14:00 jarmokom dobových remesiel na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí, ktorý potrvá celý víkend. V Bratislave sa predstavila približne stovka remeselníkov a predajcov.
Na jarmoku nechýbajú špeciality dobovej kuchyne, návštevníci si môžu do nedele pochutnať na cigánskej, uhorských klobásach, pečenom prasati či korunovačnom guláši. Na korunovačnom jarmoku môžu návštevníci platiť aj špeciálnou menou – korunovačnými žetónmi Márie Terézie.
Druhý deň korunovačných slávností sa začal ukážkami bojov medzi kurucmi a labancami v uličkách Starého Mesta, malí i veľkí návštevníci si mohli tiež pozrieť rozprávkový program na mestských hradbách. Korunovačné slávnosti, ktoré po prvýkrát trvajú až tri dni, lákajú návštevníkov do Bratislavy aj na množstvo sprievodných podujatí a atrakcií.
Organizátori prichystali aj bezplatné prehliadky mestom so sprievodcom, ukážky kuruckých či tureckých bojov, pečenie vola a pripravený je aj program na mestských hradbách.
Na Hviezdoslavovom námestí popravia Jánošíka
Program Korunovačných slávností 2015 bude v nedeľu pokračovať v Primaciálnom paláci výstavou s nazvanou Korunovačná Bratislava v kontexte vojny o španielske dedičstvo. Pripravená je aj ukážka popravy Juraja Jánošíka (17:30) na Hviezdoslavovom námestí, chýbať nebudú ani barokové tance, hudba či ukážky protitureckých bojov.
Karol VI. bol za uhorského kráľa korunovaný 22. mája 1712 v Dóme sv. Martina. Korunu a korunovačné insígnie dostal od ostrihomského arcibiskupa Kristiána Augusta. Cestou do františkánskeho kostola, kde pasoval nových rytierov zlatej ostrohy, sa rozhadzovali korunovačné žetóny.
Po prísahe pred kláštorom milosrdných bratov sa vydal na korunovačný pahorok pri Dunaji, kde kráľ švihal mečom na všetky svetové strany, čo symbolizovalo, že bude brániť krajinu zo všetkých strán. Nasledoval obed v Arcibiskupskom paláci, pričom podľa španielskej etikety obedoval sám. Na ražňoch pred Michalskou bránou sa piekli voly a z umelej fontány tieklo víno. Ľudia hodovali až do rána.