Obnova Čachtického hradu bude lacnejšia, obec sa teší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čachtice
Čachtický hrad, sídlo Alžbety Bátoriovej Foto: tony66.blog.cz

TRENČÍN 13. apríla (WEBNOVINY) – Čachtický hrad obnovia za menej, ako obec očakávala.

Podľa informácií z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie bola predpokladaná hodnota zákazky 2 051 050 eur, konečná vysúťažená suma je 1 079 326 eur.

V prvých dvoch súťažiach obec nebola úspešná, zrušil ich Úrad pre verejné obstarávanie. Teraz svoje ponuky predložilo 11 záujemcov. Víťazom sa stala žilinská firma SOAR, spol. s r.o, zmluvu s ňou podpísala obec 4. apríla. „Tak určite, mohlo to byť lepšie, najnižšia cena však vyhráva a tu je to 50 percent ceny dole, takže sme spokojní,“ uviedla starostka obce Anna Ištoková. Ako dodala, budúci týždeň, prípadne na začiatku mája hrad pre verejnosť uzavrú. Opravený by mal byť za rok.

Čachtický hrad, ktorý posledných 300 rokov pustol, čaká rozsiahla obnova. Z pamiatky opradenej legendami o krvavej grófke Báthoryčke ostali len ruiny. Obec v okrese Nové Mesto nad Váhom, rovnako ako Beckov a Trenčiansky hrad, získala 2,5 milióna eur z eurofondov. Peniaze poputujú hlavne na záchranu rozpadávajúcich sa zvyškov hradieb a na obnovu dnes čiastočne zaniknutých historických architektúr hradu z prvej polovice 13. storočia, na ktorý je teraz vstup na vlastné riziko.

Projekt rieši rozšírenie činnosti Čachtického hradného múzea do priestorov hradu. “Potrebné bude domurovanie stien a múrov, vytvorenie dreveného stropu obytnej veže, prekrytie obrannej veže s kaplnkou, odstránenie sutín záhradného jadra a predhradia ako aj vybudovanie objektu na predaj lístkov. Odlesnenie, zatrávnenie plochy nádvoria ako aj osadenie oddychového posedenia na hradnom nádvorí dotvoria príjemnú atmosféru tejto legendami opradenej pamiatky,” píše sa v oznámení.

Spoločnosť SOAR, spol. s r.o založili v roku 1998, jej základné imanie je 6 639 eur. Podľa informácií z obchodného registra sú predmetom jej činnosti okrem iného aj vykonávanie bytových a občianskych stavieb, priemyselných stavieb, inžinierskych sietí či vŕtanie studní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať