BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Americkým vedcom zo Stanford University sa podarilo vo východnej časti Tichého oceánu objaviť novú veľkú populáciu ohrozeného veľkého bieleho žraloka (Carcharodon carcharias). Ide len o tretiu známu populáciu týchto morských predátorov. Navyše zistili, že tieto žraloky každoročne počas migrácie dodržujú rovnaké trasy a termíny.
Veľký biely žralok, ktorý dorastá do veľkosti šesť metrov a hmotnosti tri tony, sa najčastejšie vyskytuje pri pobreží južnej Afriky a vo vodách medzi Austráliou a Novým Zélandom. Odborníkom sa však pomocou satelitných vysielačiek pripevnených na telách žralokov a taktiež odoberaním genetických vzoriek podarilo zistiť, že tento druh sa vo väčšom počte vyskytuje aj vo východnej časti Tichého oceánu. V priebehu ôsmich rokov vedci označkovali takmer sto žralokov a sledovali ich pohyb v oceáne. Doteraz sa predpokladalo, že žraloky putujú oceánmi kvôli potrave a páreniu náhodne, avšak výsledky najnovšej štúdie uverejnenej v časopise Proceedings of the Royal Society B dokazujú opak. Vedci zistili, že žraloky putujú každoročne od pobrežia Kalifornie a Mexika k štyritisíc kilometrov vzdialeným Havajským ostrovom po tej istej trase a navyše dodržujú aj časový harmonogram. Medzi augustom až decembrom sa žraloky zdržujú pri západnom pobreží USA a Mexika a medzi aprílom až júlom zase pri Havajských ostrovoch. Počas migrácie však niektoré jedince, prevažne samce, zastavia na polceste na mieste zvanom White Shark Café, kde sa potom zastavujú aj samice, pravdepodobne kvôli páreniu.
Experti tvrdia, že tieto nové poznatky pomôžu pri ochrane tohto druhu, ktorému spolu s približne tretinou ostatných druhov žralokov hrozí podľa posledného prieskumu Svetovej únie na ochranu prírody (IUCN) vyhynutie. Najväčšiu hrozbu predstavuje pre tieto drsnokožce komerčný lov, ktorý sa v poslednom desaťročí predovšetkým v Európe stal veľmi lukratívnym podnikaním. Každoročne sa na celom svete uloví približne 100 miliónov žralokov a stavy niektorých druhov sa za poslednú dekádu znížili o viac ako 80 percent.
SITA_AFP