PEZINOK 22. marca (WEBNOVINY) – Neprítomnosť obhajcu obžalovaného Dávida B. dnes znemožnila pokračovať v pojednávaní kauzy údajného tunelovania nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia pri prevode na nových majiteľov, v ktorej sú obžalovaní podnikatelia Jozef M., Patrik P. a Dávid B. Jeho obhajca sa ospravedlnil pre práceneschopnosť, náhradná obhajkyňa zas pre lekárske vyšetrenia. Špeciálny prokurátor Ján Šanta na margo situácie poznamenal, že advokát ochorie práve vtedy, keď aj náhradná obhajkyňa. „Navrhujem zmeniť náhradného obhajcu, podľa možností za trochu zdravšieho,“ poznamenal Šanta. Senát Špecializovaného trestného súdu zrušil ustanovenie náhradnej obhajkyne Dávida B. a pridelil mu rovnakého náhradného obhajcu, ako doteraz mal Patrik P. Ten však musí podľa zákona dostať päť dní na prípravu, preto prípad odročili na 15. apríla.
Na súd dnes neprišli ani viacerí predvolaní svedkovia, medzi nimi aj manželka obžalovaného Patrika P., ktorá dlhodobo nepreberá súdne predvolania. Sudca upozornil Patrika P., že ak to bude pokračovať, môže postupovať podľa trestného poriadku.
Odročovanie sprevádza pojednávanie tejto kauzy často – proces sa znova rozbehol 17. januára po takmer polročnej prestávke. V období, keď sa nepojednávalo, vypracoval znalec na žiadosť súdu posudok o zdravotnom stave Patrika P., ktorý sa opakovane pre zlý zdravotný stav ospravedlňoval z pojednávaní. Krátko po jednom odročení kauzy videli Patrika P. v meste, ako kočíkuje syna. „Môj zdravotný stav mi nebráni v pohybe, ale ide o kopec iných vecí, ktoré nechcem bližšie špecifikovať,“ povedal vtedy pre denník Sme. Neskôr vysvetlil, že na pojednávania nechodí, lebo by sa pri svojom zdraví nedokázal stopercentne brániť. Dôvodom sú bolesti, ale aj lieky, ktoré berie. Svoje ochorenie však nekonkretizoval. Patrik P. v októbri minulého roka podal proti pribratiu znalca do prípadu sťažnosť, ale Najvyšší súd SR ju zamietol.
Obnovený proces sa súdu podarilo otvoriť 9. februára 2009 až na siedmy pokus. Dôvodmi, pre ktoré dovtedy nemohol pojednávať, boli ochorenia Dávida B., neprítomnosť Patrika P., ktorému rodila manželka, vypovedanie plnej moci jeho advokáta či stomatochirurgický zákrok obhajcu Jozefa M. Na pojednávaní, ktoré sa uskutočnilo vlani vo februári, bol ako svedok z väzby predvedený bývalý šéf nebankových spoločností Vladimír Fruni, ktorý však odmietol pred senátom vtedajšieho Špeciálneho súdu (ŠS) vypovedať s odôvodnením, že by si mohol privodiť trestné stíhanie. Bývalý generálny riaditeľ BMG Invest Marián Šebeščák na pojednávaní uviedol, že akciu prevodu oboch nebankových subjektov na nových majiteľov riadil Jozef M., ten to však odmietol. „Svedok nehovorí pravdu, s tou vecou som nemal nič spoločné.“ Šebeščák sa na súde vyjadril aj k mediálne známej nahrávke telefonátu, ktorá je dôkazom obžaloby. Podľa Šebeščáka Fruni telefonoval Jozefovi M. a rozhovor nahral kamerou, aby mal dôkaz o tom, že spoločnosti už patria novým majiteľom.
Na januárovom pojednávaní vypovedala len časť predvolaných svedkov, viacerí sa nedostavili. Vypovedať nemohol ani bývalý advokát Jozefa M., ktorého dovtedy bývalý klient nezbavil mlčanlivosti. Teraz už takýto súhlas dal.
Trojica si už raz vypočula rozsudok, ale ten nenadobudol právoplatnosť. Špeciálny súd ich 27. apríla 2007 odsúdil za trestné činy založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu. Podľa obžaloby spôsobili škodu vyše 26,5 milióna eur spoločnostiam BMG Invest a Horizont Slovakia. Senát odsúdil Jozefa M. na 12 rokov, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na 10 rokov. Rozsudok nenadobudol právoplatnosť, obžalovaní sa proti nemu odvolali. Najvyšší súd rozsudok zrušil a kauzu vrátil ŠS na opätovné prerokovanie.
SITA