BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Sobotňajšie voľby primátorov a starostov ako aj poslancov obecných, mestských a miestnych zastupiteľstiev majú niekoľko osobitostí.
Hlasovať sa môže len v mieste trvalého bydliska, preto v komunálnych voľbách neexistuje voličský preukaz, teda možnosť voliť v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Voliť môžu aj cudzinci, čo majú na území Slovenska trvalý pobyt. Pre účasť na voľbách je potrebný vek aspoň 18 rokov.
Voliči, čo sa rozhodnú zúčastniť sa na výbere budúcich predstaviteľov svojej obce či mesta, musia mať pri sebe občiansky preukaz a v prípade cudzincov s trvalým pobytom v SR treba povolenie na pobyt. Vo volebnej miestnosti, do ktorej patria podľa trvalého bydliska, voličov na základe preukazu totožnosti zaznačia členovia okrskovej volebnej komisie v zozname voličov. Vydajú im prázdnu obálku s úradnou pečiatkou obce alebo mesta a dva hlasovacie lístky. Jeden hlasovací lístok je pre voľby starostu obce alebo v meste primátora a druhý hlasovací lístok je pre voľby poslancov obecného, či v meste mestského zastupiteľstva. Výnimkou sú iba mestá Bratislava a Košice, kde budú obyvatelia voliť komunálnych zástupcov na úrovni celého mesta a aj vo svojej mestskej časti, dostanú teda štyri hlasovacie lístky.
Voľby prebehnú od 7.00 do 20.00 hod.
Voliči by si pri hlasovaní mali všímať, koľko poslancov je potrebné zvoliť do ich zastupiteľstva. Počet mandátov je uvedený na hlasovacom lístku. Zakrúžkovať možno maximálne toľko kandidátov, koľko je na ňom uvedených. Ak volič zakrúžkuje viac kandidátov, bude hlasovací lístok neplatný. Pri voľbe starostu a primátora sa dá zakrúžkovať len jeden kandidát. Krúžkuje sa vždy poradové číslo pri mene kandidáta uvedené pred jeho menom. Iné vyznačenie kandidáta ako krúžkovaním nie je platné. Sympatie kandidátom vyznačia všetci voliči tajne za plentou. Hlasovacie lístky potom dajú do obálky a tú vhodia do urny.
Voliči, ktorí nemôžu najmä pre zdravotné ťažkosti prísť do volebnej miestnosti, majú právo požiadať okrskovú volebnú komisiu, pod ktorú patria podľa bydliska, o hlasovanie do prenosnej urny. Oznámiť ich požiadavku môže príbuzný či sused. Volebná komisia vyšle k voličovi dvoch členov s prenosnou volebnou schránkou, hlasovacími lístkami a obálkou. Volič má aj v takomto prípade zaručené tajné hlasovanie. Zákon povoľuje tým, ktorí si nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre telesnú chybu alebo preto, že nemôžu čítať alebo písať, vziať so sebou za plentu na hlasovanie iného voliča. Upraviť hlasovacie lístky však nemôže člen okrskovej volebnej komisie.
Predstaviteľov spolu 2 926 obcí a miest si na najbližšie štyri roky budú občania v sobotu vyberať v 5 952 volebných miestnostiach od 7:00 do 20:00. Ak si to v niektorých obciach vyžadujú miestne podmienky, môžu volebné miestnosti otvoriť aj skôr, všade sa však hlasuje do 20:00.