Obchody sa majú zatvoriť počas všetkých sviatkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod
Foto: ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Parlamentný výbor pre sociálne veci schválil pozmeňujúci návrh k vládnej novele Zákonníka práce, podľa ktorého by boli obchody zatvorené počas všetkých sviatkov. Návrh predložila poslankyňa Viera Tomanová (Smer-SD) spoločne s predsedom výboru Júliusom Brockom (KDH). „Snažíme sa pomôcť predovšetkým ženám, ktoré pracujú v maloobchode,“ uviedla Tomanová.

Poslanec Štefan Kužma (SDKÚ-DS) poukázal na to, že rovnaké množstvo žien ako v maloobchode pracuje aj v pohostinstvách. „V tomto prípade je to nižšia kategória? Tá vás nezaujíma,“ spýtal sa poslankyne Tomanovej. „Uspokojiť niekoho potrebu opiť sa, predať alkohol, to je v poriadku, tam na to siahať nesmieme, ale hladnému predať chleba, to nie,“ poukázal Kužma na rozdielny prístup k obchodom a pohostinstvám. S návrhom, aby sa obchody zatvorili počas všetkých sviatkov, má problém aj minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. „Tento návrh podporovať nebudem,“ upozornil.

Sociálny výbor schválil aj návrh šéfa výboru Júliusa Brocku, aby mali všetci zdravotnícki pracovníci nárok na 5 dní plateného voľna ročne, a to na sústavné vzdelávanie. Ide o jednu z požiadaviek z petície Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Podporu prítomnej väčšiny členov výboru však nezískal Brockov návrh, aby mohol zamestnávateľ obnoviť pracovné miesto zrušené z organizačných dôvodov už po mesiaci po jeho zrušení. Vládny návrh novely Zákonníka práce pritom predpokladá, že takéto pracovné miesto bude možné obnoviť po dvoch mesiacoch namiesto po súčasných troch mesiacoch od jeho zrušenia. Vláda koncom apríla schválila návrh novely Zákonníka práce. Jedinou zmenou oproti pôvodnému návrhu novely pracovného kódexu bolo vypustenie ustanovenia o minimálnych mzdových nárokoch. Minimálne mzdové nároky predstavujú šesť úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce. Minimálna mzda napríklad upratovačky je v súčasnosti vďaka tomu nižšia než minimálna mzda účtovníčky a tá je zasa nižšia než minimálna mzda pracovníka v riadiacej funkcii.

Každý zamestnanec by mal mať tak ako v súčasnosti štandardnú najviac trojmesačnú skúšobnú lehotu. Výnimkou budú vedúci zamestnanci, ktorých skúšobná lehota bude najviac šesť mesiacov. V kolektívnej zmluve sa však môže skúšobná lehota u oboch skupín predĺžiť o ďalšie najviac tri mesiace.

Navrhovaná novela Zákonníka práce ruší súčasný súbežný nárok na výpovednú lehotu a čerpanie odstupného. Výpovedná lehota by sa pritom pri pracovných pomeroch trvajúcich do jedného roka mala skrátiť zo súčasných dvoch na jeden mesiac. Na zamestnancov, ktorých pracovný pomer bol v dĺžke najmenej rok a menej ako päť rokov, sa má vzťahovať súčasná aspoň dvojmesačná výpovedná lehota. Nárok na minimálne trojmesačnú výpovednú lehotu majú mať zamestnanci, ktorí u zamestnávateľa odpracovali aspoň päť rokov a menej ako desať rokov. Pri odpracovaní desiatich až dvadsiatich rokov u zamestnávateľa sa má na zamestnanca vzťahovať minimálne štvormesačná výpovedná lehota a ak pracovný pomer trval viac ako dvadsať rokov, výpovedná lehota má byť najmenej päť mesiacov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef MihálŠtefan KužmaViera Tomanová