Predstavenstvo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) vydalo stanovisko k súčasnej hospodárskej situácii, v ktorom upozorňuje na viaceré dlhodobé problémy, ktoré brzdia rast slovenskej ekonomiky.
Napriek tomu, že rast ekonomiky v roku 2024 prekročil 2 %, Slovensko čelí výzvam ako vysoký deficit verejných financií, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, upadajúca úroveň vzdelávania a zdravotnej starostlivosti a neschopnosť dokončiť infraštruktúrne projekty. Tieto faktory znižujú konkurencieschopnosť krajiny a jej atraktivitu pre investorov.
Opatrenie na zlepšenie situácie
SOPK navrhuje niekoľko opatrení na zlepšenie situácie. Medzi nimi je aktualizácia Stratégie hospodárskej politiky SR do roku 2030, zavedenie úsporných opatrení v správe štátu, podpora domácej produkcie a zníženie cien energií pre podnikateľov.
Členstvo Slovenska v EÚ je kľúčovým pilierom pre slovenskú ekonomiku, reaguje únia zamestnávateľov
Komora tiež zdôrazňuje potrebu zníženia administratívnej náročnosti podnikania a využitie umelej inteligencie na zvýšenie produktivity. V oblasti vzdelávania a zdravotníctva je potrebné zvýšiť kvalitu a smerovať absolventov do oblastí s vysokou ekonomickou nadhodnotou.
Výzva na zmenu prístupu Slovenska v rámci EÚ
Komora tiež vyzýva na zmenu prístupu Slovenska v rámci Európskej únie, s dôrazom na dereguláciu, debyrokratizáciu a depolitizáciu. Odporúča vláde aj pripraviť jasnú predstavu o reforme EÚ, ktorá by zvýšila jej konkurencieschopnosť a podporila ekonomický rozvoj členských krajín. Zároveň zdôrazňuje potrebu aktívneho zapojenia Slovenska do formovania politík EÚ a presadzovania vlastných iniciatív.
Slovensko je v rámci V4 najdrahšou krajinou na výrobu, podľa APZD stráca atraktivitu pre investorov
SOPK vidí potrebu výrazných zmien v činnosti EÚ, vrátane prípravy zásadných cieľov s rešpektovaním ekonomických možností EÚ, prehodnotenia Green Dealu a zrušenia emisných povoleniek.
Komora tiež odporúča prijať opatrenia na zamedzenie nelegálnej migrácie a prezentovať jasnú predstavu o financovaní Plánu obnovy a podpory Ukrajiny. Na záver SOPK zdôrazňuje, že cesta k udržaniu a zlepšeniu konkurencieschopnosti EÚ vedie cez dereguláciu, debyrokratizáciu a depolitizáciu.