WASHINGTON 10. septembra (WEBNOVINY/AP) – Americký prezident Barack Obama v piatok po viac ako troch mesiacoch opäť predstúpil pred reportérov. Schôdzka s washingtonskými novinármi bola prvou od konca mája a trvala asi hodinu a 20 minút. Šéf Bieleho domu sa počas nej rozhovoril o blížiacich sa voľbách do Kongresu, svojej politike na Blízkom východe, ale aj o aktuálnej kauze floridského pastora, ktorý chce zorganizovať rituálne pálenie Koránu.
Obama na začiatku hovoril najmä o ekonomike a stúpajúcej nezamestnanosti. Vláda pod jeho vedením podľa neho v tejto oblasti dosiahla „pokrok“, výsledky sa však ešte nedostavili. „To znamená, že ľudia sú frustrovaní, a to je aj dôvod, prečo sú nahnevaní,“ vyhlásil. Vo svojich odpovediach na otázky novinárov sa neskôr dostal aj k blížiacim sa voľbám do amerického Kongresu a šanciam jeho demokratickej strany. „Pretože som prezident a demokrati kontrolujú Snemovňu aj Senát, je pochopiteľné, že ľudia hovoria: ‚Čo ste dosiahli?'“ Narážal tak na nedávne prieskumy verejnej mienky, ktoré pred novembrovým hlasovaním favorizujú skôr kandidátov Republikánskej strany.
Šéf americkej administratívy však pomerne veľký priestor venoval aj kauze spojenej s reverendom Terrym Jonesom a jeho plánom na verejné pálenie výtlačkov Koránu. Obama o ňom celý čas hovoril ako o „tej osobe z Floridy“ a ani raz nespomenul jeho meno. „Urobím všetko, čo budem môcť, pokým som prezidentom Spojených štátov, aby som pripomínal americkému ľudu, že sme jedným národom v Božej moci. Boha môžeme volať rozličnými menami, ale sme jeden národ.“ Obama opäť zopakoval, že ak reverend Jones bude aj naďalej trvať na svojom pláne, môže to ohroziť americké jednotky pôsobiace v Afganistane.
Debata okolo Jonesovej iniciatívy sa neskôr začala spájať aj s vybudovaním mešity neďaleko takzvaného Ground Zero, teda jedného z miest, kde sa odohrali teroristické útoky z 11. septembra 2001. Američania si podľa šéfa Bieleho domu musia pamätať, že nepriateľom ich krajiny nie je islam, ale al-Kájda a ďalšie extrémistické skupiny. O moslimoch v Spojených štátoch si pritom myslí, že sú integrálnou súčasťou krajiny. „Sú Američania. Nerobíme rozdiely medzi ‚nimi‘ a ‚nami‘. Sme len my,“ vyhlásil prezident.
Pred dôležitými novembrovými voľbami do amerického Kongresu má podľa posledného prieskumu verejnej mienky Republikánska strana pred svojimi rivalmi z Demokratickej strany rekordný náskok. Republikánov plánuje v novembri voliť 51 percent opýtaných, kým Obamovych demokratov o desať percent menej. Podobné výsledky priniesli aj prieskumy zverejnené v uplynulých týždňoch. Obamovi tak reálne hrozí, že stratí kontrolu nad Kongresom a budúcnosť ďalších reforiem jeho administratívy bude vážne ohrozená.
SITA