Washington 15. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama sa v stredu poďakoval tibetskému duchovnému vodcovi dalajlámovi za prejavenie sústrasti po masakre, ktorá si cez víkend v Orlande v štáte Florida vyžiadala 49 obetí. Stalo sa tak počas súkromného stretnutia v Bielom dome, ktoré sa stalo terčom kritiky Číny.
Hovorca Bieleho domu Josh Earnest zopakoval, že politika Spojených štátov v otázke Tibetu sa nemení a považujú ho za časť Číny. Washington sa podľa neho v zmysle podpory nezávislosti Tibetu nevyjadril.
Dvojica sa v minulosti stretla už niekoľkokrát, dnes sa zišli v miestnosti Map Room washingtonského Bieleho domu. Agentúra AP upozornila, že stretnutie sa nekonalo v prezidentovej Oválnej pracovni, kde Obama zvyčajne prijíma hlavy štátov. Čína odsudzuje akékoľvek stretnutia zahraničných politických lídrov s exilovým tibetským duchovným vodcom, ktorého Peking považuje za separatistu.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí stretnutie ešte pred jeho uskutočnení kritizovalo prostredníctvom vyjadrenia hovorcu Lu Kchanga. „Pokiaľ USA plánujú toto stretnutie, vyšle to negatívny signál smerom k nezávislosti Tibetu a separatistickým silám a poškodí to čínsko-americkú vzájomnú dôveru a spoluprácu,“ vyhlásil. Obama sa o vodcovi tibetských budhistov v minulosti vyjadril ako o „dobrom priateľovi“.
Dalajláma sa utiahol do exilu v Indii po neúspešnom povstaní proti čínskej vláde v roku 1959. Dalajláma sa zasadzuje za autonómiu Tibetu, pričom Čína ho obviňuje z podporovania úplnej nezávislosti tejto oblasti.