BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – K dnešnému dňu stratilo slovenské občianstvo 32 ľudí, z toho najviac prijalo nemecké občianstvo.
Informácie agentúre SITA poskytla Alena Koišová z komunikačného odboru rezortu vnútra. Novela zákona o štátnom občianstve, ktorú prijala predchádzajúca vláda ako reakciu na podobný maďarský zákon, sa pritom dotkla iba jediného človeka, ktorý zažiadal o maďarské občianstvo.
Z celkovo 32 oznámení sa dvanásť týkalo občianstva Nemecka, desať občianstva Rakúska, päť občianstva Česka, dve občianstva Veľkej Británie a po jednom občianstva Maďarska, Talianska a Holandska. Celkovo stratilo slovenské občianstvo deväť mužov a 23 žien. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú agentúre SITA poskytla Koišová.
Novela zákona o štátnom občianstve SR je účinná od 17. júla 2010. Upravuje povinnosť toho, kto stratil štátne občianstvo nadobudnutím akéhokoľvek cudzieho štátneho občianstva požiadaním o toto občianstvo, bezodkladne túto skutočnosť oznámiť obvodnému úradu v sídle kraja. „Ak si osoba nesplní povinnosť oznámiť nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva, dopúšťa sa priestupku, za ktorý sa jej uloží pokuta 3 319 eur,“ dodala Koišová. Občiansky preukaz a cestovný pas toho, kto stratil štátne občianstvo Slovenskej republiky, sú neplatné a ich držiteľ je povinný odovzdať ich orgánom, ktoré mu tieto doklady vydali.
K strate slovenského občianstva nedôjde, ak štátny občan Slovenskej republiky nadobudol cudzie občianstvo v súvislosti s uzavretím manželstva s občanom iného štátu, a to za predpokladu, že cudzie štátne občianstvo manželského partnera nadobudol za trvania spoločného manželstva. K strate slovenského občianstva nedôjde ani v prípade, ak bolo cudzie štátne občianstvo nadobudnuté narodením.