O sídlo Európskeho orgánu práce majú záujem okrem Bratislavy aj ďalšie tri mestá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, Bratislavský hrad
Bratislavský hrad Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Bratislave budú v boji o sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) konkurovať ďalšie tri európske metropoly.

Európskej rade totiž v stanovenom termíne do 6. mája potvrdili záujem o umiestnenie sídla tohto európskeho úradu aj cyperská Nikózia, bulharská Sofia a lotyšská Riga.

Ponuky vyhodnotí Európska komisia

Definitívny verdikt o umiestnení Európskeho orgánu práce pritom padne na rokovaní Rady ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti 13. júna tohto roku.

Ako ďalej informuje Európska rada, nasledujúcim krokom pri výbere nového sídla orgánu práce bude zverejnenie ponúk jednotlivých kandidátov, ktoré je naplánované na 13. mája. Následne ponuky do 3. júna vyhodnotí Európska komisia.

Do úvahy pri svojom hodnotení bude brať geografický balans, termín, v ktorom bude môcť byť ELA v jednotlivých mestách zriadená, dostupnosť ponúknutých lokalít, existenciu adekvátnych vzdelávacích kapacít pre deti zamestnancov úradu a úroveň prístupu na trh práce, sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti pre zamestnancov úradu a ich rodiny.

Prísne technické požiadavky

Následne 5. júna, ešte pred konečným verdiktom ministrov, hodnotenie Európskej komisie prediskutujú na rokovaní stáli zástupcovia jednotlivých členských krajín pri Európskej únii.

Slovensko navrhuje pre sídlo Európskeho orgánu práce budovu na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Tá jediná v súčasnosti spĺňa prísne technické požiadavky definované Európskou komisiou a je k dispozícii už od októbra 2019. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí.

Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj Schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.

Práva a povinnosti pri mobilite

Slovensko prejavilo záujem o získanie sídla pre novú európsku inštitúciu prakticky už na začiatku prípravy legislatívy na jej zriadenie. Európsky orgán práce považuje za nevyhnutnú pomoc pre občanov, podniky a vlády pri cezhraničnej pracovnej mobilite. Môže zabrániť zneužívaniu pravidiel a ochrániť zamestnancov pred nekalými praktikami zamestnávateľov.

Na zriadení Európskeho orgánu práce sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Jeho hlavným poslaním bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia.

Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pri spoločných inšpekciách. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia