PREŠOV 11. augusta (WEBNOVINY) – Predseda senátu Krajského súdu v Prešove odročil verejné zasadnutie v prípade odvolania Mikuláša Č. proti doživotnému trestu na 22. septembra tohto roka. Dôvodom je sťažnosť obžalovaného, v ktorej namieta zaujatosť všetkých sudcov Krajského súdu v Prešove a navrhuje, aby táto trestná vec bola delegovaná inému krajskému súdu. Na dnešnom zasadnutí sa k tomuto podaniu pripojil aj druhý z obžalovaných Jozef M. Senát prešovského krajského súdu z tohto dôvodu musel ukončiť ďalšie procesné konania a spis, ktorý má okolo 15 tisíc strán, poputuje na Najvyšší súd SR, ktorý vo veci rozhodne.
Mikuláš Č. prostredníctvom svojho obhajcu Ľubomíra Samuela podal tiež na Okresný súd v Brezne, kde má trvalý pobyt, žalobu na ochranu osobnosti. V podaní žaluje štyroch sudcov Krajského súdu v Prešove, ktorí rozhodovali o predĺžení jeho súdnej väzby. Samuel uviedol, že vo vzťahu k jeho mandantovi pri rozhodovaní o trvaní väzby „sudcovia rozhodli dopredu o jeho vine, hovorí sa tam, že pokračoval v trestnej činnosti, spáchal viacej trestných činov, nie je tam však uvedené, že ide o podozrenie,“ zdôraznil obhajca. Podľa jeho slov sa tým nerešpektovala prezumpcia neviny, ktorá je jednou zo základných zásad trestného konania. Samuel uviedol, že je to neprípustné podľa nášho ústavného súdu aj podľa Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Zaujatosť všetkých sudcov prešovského krajského súdu napadli pre ich vzájomnú prepojenosť aj vo vzťahu so senátom.
Prokurátor Peter Šufliarsky k dnešnému zvratu vo vývoji prípadu Mikuláša Č. a jeho bývalého švagra Jozefa M. uviedol, že zo strany obžalovaných treba s takýmito procesnými inštitútmi počítať. „Využil svoje právo, ktoré mu umožňuje trestný poriadok. Verejnosť – odborná i laická si musí spraviť svoj názor, či je to v súlade s demokratickým, právnym a spravodlivým štátom, alebo je to obštrukčné konanie obžalovaného Mikuláša Č.“.
Na dnešnom verejnom zasadnutí obhajoba žiadala vykonať ešte dôkazy, ktoré neurobil prvostupňový súd. Ide o zadováženie operatívneho zväzku zo spisu odsúdeného Branislava Adamča, ktorý prostredníctvom svojho obhajcu uviedol, že pozná niektoré skutočnosti súvisiace s vraždami Jozefa Štefana, Pavla Lenharta a Gustava Slivenského, z ktorých je obžalovaný Mikuláš Č. Obhajoba žiada jeho vypočutie ako svedka.
Prokuratúra navrhuje, aby súd zamietol odvolania Mikuláša Č., Jozefa M. a matky Žofie Černákovej. Je toho názoru, že zásada špeciality, ktorú počas celého procesu namietal Mikuláš Č., nebola porušená a dôkazy boli vyhodnotené správne. Šufliarsky uviedol, že výpovede s Mikulášom Č. v prípravnom konaní 14. a 15. augusta 2008 neboli vykonané v súvislosti s dohadovacím konaním o dohode o vine a treste, ale pred jeho začatím, preto bolo možné ich na súde prečítať. Považuje to iba za interpretačný problém, o ktorom musí rozhodnúť odvolací súd. Návrhy obhajoby prokuratúra nepovažuje za potrebné a navrhuje ich zamietnuť.
Mikuláš Č. čelí obžalobe zo spáchania šiestich vrážd v spolupáchateľstve a objednaní vraždy Mariána Karcela. Svoju účasť priznal pri zavraždení Jozefa Filipa, ktorý zomrel 22. septembra 1994 po streľbe pri Liptovskej Tepličke, ale údajne sám nestrieľal.. Druhá vražda sa stala z 2. na 3. decembra 1994, obeťou bol muž z podsvetia Jozef Štefan. Dňa 5. februára 1997 sa údajne Mikuláš Č. spolupodieľal na fyzickej likvidácii Pavla Lenharta, ktorý bol zastrelený dvoma ranami do hlavy vo firme Security 3 v Banskej Bystrici. Obžalovaný sa podľa obžaloby zúčastnil aj na vraždách dvoch mužov z dunajskostredského podsvetia – Milana Siposa a Emila Potascha, ktorých telá videli svedkovia vynášať z firmy Mikuláša Č. zabalené v kobercoch 15. marca 1997. V popradskom hoteli Gerlach 25. marca 1997 vraj Mikuláš Č. viackrát nožom bodol bývalého policajta Gustáva Slivenského, ktorému následne jeho ľudia odrezali hlavu a vystavili ju na kapote auta v Poprade. Podnikateľa Mariána Karcela zavraždili 27. júna 2000, tú si podľa obžaloby Mikuláš Č. objednal z väzenia. Spojkou podľa prokuratúry bol Jozef M. Mikuláš Č. je vo väzbe od 19. decembra 1997 s výnimkou asi štyroch mesiacov.
SITA