Heliskiing je pomerne mladá a málo známa lyžiarska disciplína. Lyžiari alebo snoubordisti sa nechajú vrtuľníkom vyniesť na vrchol neprístupných štítov a v divokom a lyžujú strmými svahmi v divokom a nedotknutom teréne. Vyhnú sa tak preľudneným zjazdovkám a nechajú sa zaliať prívalom adrenalínu z nebezpečných úsekov.
Centrom heliskiingu je najmä Kanada, ktorá má k dispozícií množstvo vhodných terénov. V roku 1965 tu podľa servera mountainproguiding.com mladý rakúsky emigrant Hans Gmoser dostal nápad použiť helikoptéru na lyžovanie v doposiaľ málo známych a nedostupných zasnežených vrcholoch v pohorí Columbia Mountains.
Hans neskôr založil malú firmu a vybudoval prvú chatu v nádhernom prostredí obklopenom ostrými žulovými štítmi v oblasti, ktorá sa volá Bugaboos.
Európa vzhľadom na relatívne malú rozlohu stredísk heliskiingu príliš nepraje. Hluk motorov totiž ruší zver a môže tak ohrozovať ich životy. Povolený je iba vo Švajčiarsku a Taliansku, aj to len na vyhradených miestach.
Kanadský prístup k tomuto športu sa navyše od európskeho líši. V Kanade využívajú lyžiari helikoptéru ako lanovku a na vrchol sa nechajú vyniesť niekoľko krát po sebe. V Európe je helikoptéra skôr taxíkom, ktorá skupinu vysadí na vrchole len jeden, nanajvýš dva krát. Podľa stránky heliskiverbier.com je to kvôli pohybu po ľadovcoch, ktorý je v poobedných hodinách nebezpečný.
Heliskiing je špás primerane drahý nárokom, ktoré si tento šport vyžaduje. Jeden let a zabezpečenie horského vodcu stojí vo Švajčiarsku zhruba 1500 frankov, čo je približne 1250 eur. Druhý let v rámci dňa stojí zhruba na 750 eur. Pri sedemčlennej skupine platí osoba za prvý let v prepočte 300 a druhý 215 eur.
Týždenný, resp. sedemdenný, pobyt v Kanade vrátane ubytovania, zapožičania lyží a s garanciou 10-15 zjazdov denne, vyjde v prvej polovici roka na 8500 dolárov (6200 eur), v druhej polovici roka sa cena zvyšuje na 11-tisíc dolárov (8000 eur).
Samozrejmosťou je pre účastníkov špičkové vybavenie, nielen lyžiarske, ale aj bezpečnostné. Zabudnúť nesmiete ani vychytávky, ktoré vám môžu zabezpečiť prežitie v lavíne.
Heliskiing nie je pre každého. Ak máte dlhoročné skúsenosti a čierne zjazdovky nie sú pre vás problém, môžete sa vydať na vrcholy. Ak to tak nie je, budete sa pri zjazdoch trápiť a bude to najmä hazard. Nešpičkovým lyžiarom odporúčame najskôr poriadne trénovať.