WASHINGTON 1. júna (WEBNOVINY) – Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) v pondelok stratila právomoc paušálne zhromažďovať údaje o telefonátoch občanov po tom, ako sa horná komora Kongresu do vypršania lehoty nedokázala dohodnúť na predĺžení sporného programu.
Kerry po páde z bicykla ruší svoj program, vracia sa do USA
Rusi vyplašili torpédoborec USA, vyslali k nemu stíhačky
Merkelová chce získať podporu pre dohodu medzi Úniou a USA
Nedeľňajšia mimoriadna schôdza sa skončila bezvýsledne pre neústupnosť republikánskeho senátora Randa Paula, ktorý kandiduje za prezidenta a patrí medzi tvrdých odporcov zasahovania do súkromia Američanov. Kedysi tajné sledovanie komunikácie občanov NSA vykonávala na základe nariadení vydaných Kongresom po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, ktorých platnosť sa tento rok skončila.
Zhromažďovanie údajov bolo nad rámec právomocí
Začiatkom mája súd potvrdil, že paušálne zhromažďovanie údajov o telefonátoch bolo nad rámec právomocí, napriek tomu však dočasne povolil jeho pokračovanie a rozhodnutie o budúcej podobe programu ponechal na kongresmanov. Dolná komora Kongresu o týždeň neskôr s výraznou prevahou podporila nový systém, ktorý by mal NSA umožniť získavanie údajov od poskytovateľov telefónnych služieb už len v konkrétnych prípadoch.
Legislatívu schválenú Snemovňou reprezentantov pod názvom Zákon o slobode USA by sa mal po nepredĺžení programu v doterajšej podobe zaoberať aj Senát a je tak pravdepodobné, že sledovanie komunikácie a ďalšie opatrenia označované za súčasť boja proti terorizmu bude možné obnoviť už v priebehu niekoľkých dní.
Biely dom podporuje Zákon o slobode USA
Biely dom podporujúci návrh Snemovne reprezentantov vyzval senátorov, aby „zabezpečili, že tento nezodpovedný výpadok bude čo najkratší“. Prípadné schválenie Zákona o slobode USA bude predstavovať jednu z najvýraznejších zmien vyvolaných odhaleniami bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena.
Obama s podobným návrhom prišiel už v marci 2014, nepodarilo ho však presadiť v Senáte, kde mnoho republikánov s obmedzovaním sledovania nesúhlasí. Podrobnosti o tajných programoch sledovania internetovej a telefonickej komunikácie v USA sa dostali na verejnosť v roku 2013 vďaka Snowdenovi, ktorý dostal politický azyl v Rusku a v súvislosti s únikom informácií mu v USA hrozí prísny postih.