Novým šéfom ZMOS-u sa stal Jozef Dvonč, primátor Nitry

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dvonč
Zložením slávnostného sľubu sa dnes ujali svojich funkcií noví nitrianski mestskí poslanci a staronový primátor Jozef Dvonč. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Jozef Dvonč nebude šéfovať len mestu Nitra, ktorého je primátorom, ale najbližšie štyri roky aj Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS). Delegáti 21. snemu ZMOS, ktorý sa dnes začal v Bratislave, ho za nového predsedu združenia zvolili už v prvom kole. Agentúre SITA to potvrdil hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Podľa informácií agentúry SITA získal Dvonč 58 percent hlasov. Okrem neho sa o predsednícku stoličku uchádzal aj primátor Tisovca Peter Mináč, starosta mestskej časti Košice – Juh Jaroslav Hlinka a primátor Turzovky Miroslav Rejda. Rada ZMOS ich vybrala na aprílovom rokovaní, pričom vychádzala z návrhov regionálnych združení.

Delegáti dnes volili aj členov Kontrolnej komisie ZMOS a menili stanovy združenia. Oficiálne výsledky volieb predsedu a členov kontrolnej komisie vyhlásia vo štvrtok, keď sa snem zduženia končí.

Dvonč vo funkcií nahradí starostu Štrby Michala Sýkoru, ktorý bol predsedom ZMOS 16 rokov. Sýkora sa o predsedníctvo už neuchádzal, pretože podľa novelizovaných stanov z roku 2010 sa na čele ZMOS striedajú po štyroch rokoch starostovia obcí a primátori miest.

Je to záväzok, tvrdí Dvonč

Pri vyrovnanosti kandidátov som nepredpokladal, že sa rozhodne už v prvom kole, ale že dvaja najlepší kandidáti postúpia do kola druhého a tam sa rozhodne. Rozhodnutie delegátov považujem za záväzok,“ povedal pre agentúru SITA Dvonč.

Jozef Dvonč je už druhé volené obdobie primátorom Nitry. V minuloročných voľbách kandidoval za koalíciu Smer-KDH-SNS a Stranu zelených. Pozornosť médií i verejnosti vyvolala koncom minulého roka výška jeho platu. Za primátorovanie totiž mesačne berie 4 744 eur, čo je jeden z najvyšších platov spomedzi starostov a primátorov.

Radicova
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Radičová na ZMOS-e hovorila o najmä o povodniach

O hospodárskej kríze i povodniach rečnila dnes v Bratislave počas prvého dňa Snemu Zduženia miest a obcí Slovenska (ZMOS) predsedníčka vlády Iveta Radičová. Pripomenula, že neplánovaný schodok územnej samosprávy dosiahol 542 miliónov eur a výrazne prispel k zadlženosti štátu. Ako ďalej uviedla, celý zvyšok osobnej rezervy za rok 2010, prostriedky presunuté z neefektívnych programov, použila na odstraňovanie dôsledkov povodní. „

Boli to predstavitelia ZMOS, ktorí ocenili rýchlosť a efektívnosť našich krokov,“ povedala Radičová. Vláda spustila projekt revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí v hodnote 26 miliónov eur. Prvých 200 obcí už realizuje opatrenia, ktoré pomôžu znížiť výskyt povodní a pomôžu aj vytvoriť nové pracovné miesta.

Predsedníčka vlády vymenovala aj niekoľko opatrení, ktoré vláda prijala na zlepšenie a zvýšenie prehľadnosti hospodárenia štátu. Medzi inými aj zvýšenie transparentnosti verejného sektora, zverejňovanie zmlúv, sprehľadnenie systému dotácií, novelizáciu zákona o verejnom obstarávaní, elektronické aukcie. „Všetky tieto opatrenia šetria peniaze, ktoré vieme použiť na rozvojové impulzy v prospech nových programov a projektov,“ tvrdila na sneme ZMOS Radičová.

Ocenila spoluprácu so zástupcami ZMOS a vyjadrila presvedčenie, že zostane aj naďalej konštruktívna. Taktiež spomenula, že vláda rozhodla o uvoľnení 5,7 milióna eur pre obce na základe monitoringu implementácie zákona o sociálnych službách a rozhodli aj o postupnom uvoľňovaní dotácií z Environmentálneho fondu tak, aby sa mohli začať predkladať projekty a začať čerpať tieto zdroje.

Oskara bez bariér získalo mesto Poprad

Najväčšiu pozornosť zdravotne postihnutým občanom spomedzi všetkých slovenských miest a obcí venuje mesto Poprad. Mesto sa za prístup k svojim občanom stalo víťazom súťaže Oskar bez bariér a získalo ocenenie od Združenia miest a obcí Slovenska. Výsledky súťaže vyhlásili dnes na záver prvého dňa 21. snemu ZMOS.

„Táto prestížna súťaž je ocenením miest a obcí, ktoré venujú zvýšenú pozornosť zdravotne postihnutým občanom, rozvoju životných podmienok a umožňujú ich plnú integráciu do života a spoločnosti. Súťaž je tiež zameraná na pomoc sociálne znevýhodneným skupinám,“ uviedol hovorca ZMOS Michal Kaliňák.

Finalistami za rok 2010 boli Dolný Kubín, Nitra, Piešťany, Poprad, Košice Juh a Dunajská Lužná. „Každá samospráva inovatívnym spôsobom prispela k riešeniu sociálnych a zdravotných problémov a aj preto bolo hodnotenie poroty mimoriadne zložité. Napriek tomu bolo rozhodnuté o víťazovi, ktorým sa stalo mesto Poprad,“ vysvetlil Kaliňák.

Mesto v minulom roku vynaložilo na sociálnu oblasť viac ako 14 percent zo svojho rozpočtu. Celkové náklady pritom predstavovali viac ako 4,7 milióna eur. Vďaka týmto aj ďalším finančným zdrojom mesto výrazne prispelo k skvalitňovaniu života seniorov a ťažko zdravotne postihnutých občanov.

ZMOS ako organizátor a vyhlasovateľ súťaž považuje nielen za ocenenie samospráv, ale aj za spôsob prezentácie príkladov pozitívnej praxe, motiváciu a inšpiráciu pre iné mestá a obce, ktoré môžu rôznymi spôsobmi formovať podmienky pre čo najlepší život zdravotne postihnutých občanov. Držiteľom ocenenia za rok 2009 je mesto Nitra. Rok predtým putoval Oskar bez bariér Partizánskemu.

Väčšinu z požiadaviek, s ktorými sa ZMOS obrátil v júli minulého roka na vládu v súvislosti s finančnou situáciou obcí, splnil kabinet v rámci možnosti štátneho rozpočtu, uviedla Radičová. Vláda podľa nej dofinancovala výpadok príjmu z dane fyzických osôb, preplatili práce po povodniach a pomohli obciam prekonať dôsledky povodní. Šéfka kabinetu zdôraznila, že vláda pripravila materiál, ktorý obsahuje 68 krokov na zjednodušenie čerpania eurofondov.

„Potrebujeme tieto finančné zdroje, ale potrebujeme ich využívať efektívne práve prostredníctvom vás, lebo vy najlepšie poznáte, aké sú potreby obcí, v rámci mesta, v rámci verejnej infraštruktúry.“ Na záver sa premiérka obrátila na delegátov snemu s prosbou o spoluprácu a vyzvala na dialóg.

SÝKORA: Samospráva musela čeliť viacerým útokom
Michal Sýkora
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) ostalo aj počas posledného roka akceptovanou a zodpovednou reprezentáciou miestnej územnej samosprávy, hoci to nebolo jednoduché. Samospráva totiž musela čeliť útokom a dehonestácii z viacerých strán.

Vo svojom príhovore na dnešnom 21. sneme ZMOS to uviedol jeho predseda Michal Sýkora, ktorý po 16 rokoch predsedníctva končí vo funkcii.

„Vždy sme stáli a aj v budúcnosti budeme stáť proti presile, čiastkovým a krátkodobým riešeniam, politickým záujmom a bočným atakom. Skutočnosťou je, že musíme byť pripravení aj na nečakané postupy a spôsoby, ktoré sme doteraz nepoznali,“ vyhlásil v príhovore Sýkora.

Šéf ZMOS sa dotkol zákona o platových podmienkach starostov a primátorov a ocenil, že prezident Ivan Gašparovič zákon nepodpísal a vrátil ho do NR SR.

„Niektorí poslanci NR SR by si mali uvedomiť, že plnenie úloh štátu, ktorého zákony oni prijímajú, zabezpečuje v najväčšom rozsahu práve miestna územná samospráva. Aj samospráva robí chyby, aj samospráva potrebuje sebareflexiu, ale nerobte to takýmto spôsobom,“ odkázal poslancom, ktorí v utorok prelomili prezidentovo veto a opätovným schválením zákona platy starostov a primátorov znížili.

Sýkora hovoril aj o výpadku príjmov, ktorý sa negatívne dotkol života samosprávy, o zverejňovaní zmlúv na internete, ktoré podľa neho znamená nový druh byrokracie a zložitom čerpaní eurofondov, ktoré sa pre byrokraciu a dnešné nastavenie neraz pre obce a mestá stávajú príťažou, hovoril aj o odstraňovaní následkov povodní. Odmietol, že by za povodne boli zodpovedné mestá a obce.

Pripomenul aj to, že ZMOS je za zavedenie kombinovaného volebného systému. „Možno niekomu postačí súčasný jeden volebný obvod, no v samospráve vidíme priestor a potrebu na zásadné zmeny, tak, aby každý okres mal svojho poslanca,…nech si občania vyberú svojich poslancov, ktorých zo svojho malého obvodu poznajú,“ vysvetlil. Tento systém by podľa neho skvalitnil správu vecí verejných na Slovensku a zvýšil by záujem občanov na správe.

Piskot pre Radičovú

Začiatok Snemu Zduženia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bratislave zrejme nebol príjemný pre predsedníčku vlády Ivetu Radičovú. Niektorí delegáti totiž pri predstavovaní hostí snemu Radičovú vypískali. Rovnako reagovali aj pri podpredsedoch vlády Jánovi Figeľovi a Ivanovi Miklošovi.

Delegáti 21. snemu Združenia miest a obcí Slovenska budú dnes voliť nového predsedu, starosta Štrby Michal Sýkora skončí vo funkcii po 16 rokoch. Kandidáti na nového predsedu sú štyria. Rada ZMOS ich vybrala na aprílovom rokovaní, pričom vychádzala z návrhov regionálnych združení. Kandidovať na post predsedu ZMOS budú primátor mesta Nitra Jozef Dvonč, starosta mestskej časti Košice – Juh Jaroslav Hlinka, primátor mesta Tisovec Peter Mináč a primátor mesta Turzovka Miroslav Rejda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováJozef DvončMichal KaliňákMichal Sýkora
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska