Nový Zéland vyšle na pomoc turistom vojenské vrtuľníky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie na Novom Zélande
Mestečko Kaikoura, ktoré ničivé zemetrasenie postihlo asi najviac, je zo všetkých smerov v podstate odrezaná od sveta. Foto: SITA/AP

WELLINGTON 14. novembra (WebNoviny.sk) – Nový Zéland plánuje v utorok poslať vojenské vrtuľníky a loď námorných síl na záchranu približne 1000 turistov a stoviek obyvateľov, ktorí po pondelkovom silnom zemetrasení uviazli v pobrežnom mestečku Kaikoura. Dôsledky otrasov totiž znemožnili prístup vlakov a automobilov do tejto oblasti, pripomenula tlačová agentúra AP.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo novozélandský Južný ostrov krátko po polnoci na pondelok miestneho času a epicentrum sa nachádzalo práve blízko Kaikoury. Vyžiadalo si dva ľudské životy a vyvolalo aj malé prívalové vlny cunami. Dalo tiež do pohybu skaly a pôdu, ktoré zavalili hlavné cesty a spôsobili trhliny na vozovkách.

Kaikoura s približne 2000 obyvateľmi je obľúbenou destináciou medzi cestovateľmi, ktorí sa tam zúčastňujú na pozorovateľských expedíciách za veľrybami alebo obdivujú výhľady na hory. Zemetrasenie však zničilo zásobárne vody a kanalizačné systémy, ľudia sa nemajú ako dostať preč. „Kaikoura je zo všetkých smerov v podstate odrezaná od sveta,“ povedal pre agentúru AP brigádny generál vojenského letectva Darryn Webb. „Je nevyhnutné pomôcť mestu, pretože si nemôže pomôcť samo,“ dodal.

V prípade núdze zhodia zásoby do mesta vrtuľníky

Webb informoval, že armáda plánuje od utorka začať používať štyri vrtuľníky NH90, aby tak mohla previezť do bezpečia približne 18 ľudí naraz. Z mesta Auckland v pondelok neskoro večer vyrazí na plavbu aj loď, ktorá môže potenciálne vyzdvihnúť stovky ľudí, ak to počasie dovolí. „Odvezieme odtiaľ mnoho ľudí a veľkú časť ich majetku, a tak rýchlo, ako sa len dá,“ ubezpečil Webb.

Brigádny generál však upozornil, že predpovede počasia nevyzerajú priaznivo a záchranná operácia môže trvať niekoľko dní. Webb dodal, že v prípade núdze bude vojenské transportné lietadlo C-130 zhadzovať do mesta palivo, vodu, potraviny a ďalšie zásoby.

Silné dotrasy v pondelok pokračovali po celom Novom Zélande a desili už aj tak vyčerpaných obyvateľov. Ničivé zemetrasenie z roku 2011 väčšinu krajiny nepostihlo, zasiahlo predovšetkým mesto Christchurch a zabilo tam 185 ľudí. Patrilo k najhorším katastrofám Nového Zélandu a spôsobilo škody za 25 miliárd dolárov.

Pondelňajšie zemetrasenie spôsobilo škody aj v hlavnom meste Wellington a takisto ho silno pocítili i v Christchurchi. Podľa slov obyvateľov otrasy trvali okolo troch minút. Polícia oznámila, že jeden človek zahynul v Kaikoure a ďalší v neďalekom lyžiarskom stredisku Mt. Lyford. Niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia v Kaikoure.

Premiér hovorí o absolútnej skaze

Premiér John Key si skazu mestečka Kaikoura pozrel z helikoptéry, pretože dotrasy rozvírili dolu na zemi prach zo zosuvov pôdy. Autá ležali prevrátené na boku a časti ciest boli viditeľne neprejazdné. „Je to absolútna skaza,“ povedal Key.

Neskôr sa už premiér prešiel touto oblasťou a stretol sa s miestnymi obyvateľmi. Odhadol, že vypratávacie práce budú stáť miliardy dolárov a toto odpratávanie trosiek a zatarasených ciest môže trvať celé mesiace. Video nakrútené z vrtuľníka neďaleko Kaikoury zachytávalo tri kravy uviaznuté na zatrávnenej vyvýšenine ako na izolovanom ostrove, ktorý vznikol, keď sa okolitá pôda pri zemetrasení prepadla do hĺbky. Dve dospelé kravy a teliatko na fliačiku zatrávnenej pôdy teraz obkolesujú hlboké rokliny – práve tam zvieratá stáli, keď sa začali otrasy.

Zatiaľ nie je známe, komu tento dobytok patrí a čo sa podniká na jeho záchranu, napísala agentúra AP. Desať miliónov kusov dobytka na Novom Zélande hladko počtom prevyšuje jeho 4,7 milióna obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať