BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) –
Zakázať vydanie knihy podľa neho nemá obdobu v novodobej histórii Slovenska. „Hrubým spôsobom pošliapava základný ústavný princíp o tom, že cenzúra je neprípustná,“ informoval Dlugolinský. „Niet pochýb, že rozhodnutie zakázať vydanie knihy o kauze Gorila je politickým rozhodnutím a svedectvom politického ovládnutia súdnictva, ktoré pripomína prax totalitných štátov, voči čomu sa musí slovenská verejnosť rázne postaviť,“ dodal predseda asociácie.
Zákaz vydať knihu je neprijateľný zásah, tvrdí Fair-play
Rozhodnutie súdu zablokovať vydanie knihy Nicholsona považuje Aliancia Fair-play za neprijateľný zásah do slobody slova, ústavných práv občanov a verejnej diskusie. „Ako ukazujú aj zahraničné skúsenosti, napríklad kauza Watergate, novinári hrajú v prípadoch, akým je Gorila, kľúčovú úlohu a bez ich slobodnej práce by sa mnohé z vážnych podozrení nikdy nevyšetrili. Preto je mimoriadne dôležité, aby im súdy neprimerane nezasahovali do ich práce,“ uviedol Peter Kunder z Aliancie Fair-play.
Obrazom: Prvý protest proti Gorile
Dodal, že predchádzajúce vyšetrovanie nebolo dôkladné a nevenovala sa mu patričná pozornosť. „Až verejný záujem oživil vyšetrovanie, a tak priniesol šancu, že v prípade potvrdenia niektorých informácií by vyšetrovacie orgány mohli dospieť aj k zaisteniu dôkazov o trestnej činnosti a vzneseniu obvinenia,“ zdôraznil Kunder. Preto podľa neho existuje obava, že dôsledkom spomínaného rozhodnutia súdu môže byť nielen umlčanie možných kritikov, ale aj sabotovanie hľadania pravdy. „Ešte viac nás znepokojuje možnosť, že také niečo by mohlo byť nielen dôsledkom, ale aj cieľom,“ zdôraznil.
Obrazom: Druhý protest proti Gorile
Rozhodnutie sudcu Branislava Krála pôsobí podľa Kundera akoby sa na Slovensku zavádzal monopol štátu na pravdu, zákaz publikovať dokonca aj „hodnotiace úsudky“ pripomína výklad práva v diktátorských režimoch. Ako dodal, keďže tento zákaz sa týka len Toma Nicholsona a vydavateľa SME, hoci „hodnotiace úsudky“ na základe „Gorily“ publikujú viaceré médiá a mnohí jednotlivci, vnímajú rozhodnutie súdu ako prudko účelové. „Myslíme, že nielen prípadné stíhanie skorumpovaných osôb, ale už aj zistenie pravdy o práci vyšetrovateľov a o prepojení politických špičiek s biznisom je natoľko spoločensky dôležité, že zodpovední by mali odtajniť všetky dokumenty, ktoré sa s akciou Gorila objavili,“ zdôraznil Kunder. Okrem obnovenia dôvery medzi voličmi a politickými špičkami, ktorá je v zastupiteľskej demokracii nevyhnutná, by to podľa neho pomohlo brániť šikanovaniu ľudí, ktorí odhaľovaním pravdy bránia verejný záujem a v konečnom dôsledku by to umožnilo účinnejšie brániť aj česť a dobré meno ľudí, ktorí mohli byť s touto kauzou nespravodlivo spájaní.