Novela o sudcoch bola najlepším protikorupčným zákonom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žitňanská hodnotila prvý rok vo vláde
Zľava: Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská na TB na tému Pokrok v rezorte spravodlivosti po prvom roku vlády, hodnotenie a ďalšie plány. Bratislava, 21. jún 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Najlepším krokom vlády proti korupcii bolo otvorenie súdnictva a zverejňovanie zmlúv.

V parlamente boli v boji proti korupcii najaktívnejší Miroslav Beblavý a poslanci KDH, vyplýva to z rebríčka Transparency International Slovensko (TIS) na základe názoru trinástich pozvaných expertov, ktorí posudzovali dvadsať protikorupčných zákonov predložených do parlamentu v tomto volebnom období.

„Najlepším zákonom v boji proti korupcii počas vlády Ivety Radičovej sa stala novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá zaviedla zverejňovanie rozhodnutí súdov na internete, verejné výberové konania na sudcov a podrobnejšie majetkové priznania pre sudcov,“ uvádza sa v tlačovej správe, o ktorej agentúru SITA informovali z TIS.

Tesne na druhom mieste sa umiestnilo povinné zverejňovanie zmlúv na internete, na treťom novela o sudcoch a prísediacich, ktorá zavádza pravidelné päťročné hodnotenie činnosti sudcov a na internete zverejňovanie výkazov o práci sudcov. Všetky tri opatrenia vypracovalo ministerstvo spravodlivosti.

Proti korupcii najviac hlasoval Beblavý

„Za protikorupčné opatrenia najaktívnejšie hlasoval poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Za ním nasledujú poslanci Kamil Krnáč (SaS), Jana Žitňanská (KDH). Všetci traja sú poslanci, ktorí sa odlišujú od svojich straníckych kolegov aj vlastnou legislatívnou iniciatívou. Beblavý s Krnáčom predložili novelu verejného obstarávania zavádzajúcu elektronické aukcie, Beblavý a Žitňanská vysokoškolskú novelu o povinnom zverejňovaní kvalifikačných (diplomových) prác,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe.
Beblavý
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Miroslav Beblavý, Kamil Krnáč aj Jana Žitňanská spoločne navrhli zmeny v procese prideľovania eurofondov.

Tie okrem iného špecifikujú osoby, ktoré nesmú o dotáciách pre konflikt záujmov rozhodovať a aj množstvo povinne zverejňovaných informácií, napríklad členov hodnotiacich komisií. “

Beblavý sám navrhol povinnosť predávať majetok štátu v hodnote nad 10 tisíc eur v elektronických aukciách.“

Najhoršie hlasoval Žiga

Najhoršie hlasujúcimi poslancami sa podľa rebríčka TIS stali Peter Žiga (Smer-SD) a Igor Štefanov (SNS). „Z pozitívnych opatrení hlasoval Žiga iba za zrušenie priestupkovej imunity a zavedenie tabúľ hanby. Igor Štefanov získal pozitívne body len za hlasovanie v prospech novely o prokuratúre z dielne Smeru. Oproti Žigovi mu skóre zlepšujú absencie na hlasovaniach,“ konštatuje sa v správe TIS.
Peter Žiga
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Najaktívnejšie za protikorupčné opatrenia hlasoval poslanecký klub KDH, po ňom poslanecký klub SDKÚ-DS a Mosta-Híd.

„Prvé miesto KDH je možné vysvetliť dobrou dochádzkou na hlasovania a vysokým počtom aktívnych poslancov pri relatívne malom počte poslancov (aktívnymi boli najmä Žitňanská, Procházka, Hrušovský a Sabolová). Posledné miesto SaS v rámci koalície je dôsledkom hlasovania proti novele stavebného poriadku a do menšej miery aj proti spotrebiteľským ‚tabuliam hanby‘.“

„Protikorupčnú agendu najviac torpédoval poslanecký klub Smer-SD. Žiadny poslanec opozície neskončil s pozitívnym skóre, čo znamená, že všetci poslanci Smeru-SD aj SNS hlasovali väčšinou proti opatreniam, ktoré odborníci hodnotili pozitívne, vrátane povinného zverejňovania zmlúv či elektronických aukcií,“ konštatuje ďalej TIS. Podľa výsledkov z rebríčka „rozdiely medzi straníkmi Smeru a SNS takmer výlučne tvoria absencie pri hlasovaniach, nie ich odlišný postoj k navrhovaným protikorupčných zákonom“.

Zoznam hodnotiteľov:

Gabriel Šípoš (riaditeľ Transparency), advokáti Tomáš Kamenec, Pavel Nechala (Transparency) a Vladimír Pirošík (Transaprency), politológ Ivan Rončák (Transaprency), profesor Juraj Nemec (Univerzita Mateja Bela), riaditeľ SGI Ctibor Košťál, Vladimír Špánik (predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska), Richard Drutarovský, analytik, mediátor a poslanec mestského zastupiteľstva v Prešove, Dušan Zachar (analytik INEKO), Ľuba Vávrová (Centrum rozvoja samospráv) Ľubomír Plai (expert na štátnu správu) a Jíří Vlach (Transparency). „Hodnotenie práce vlády a parlamentu robí TIS v rámci projektu vyvodzovania zodpovednosti voči politikom, ktorý bol podporený nadáciou Open Society Institute,“ dodáva sa v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriel ŠípošIgor ŠtefanovJana ŽitňanskáKamil KrnáčMiroslav BeblavýPeter Žiga
Firmy a inštitúcie TIS Transparency International Slovensko