Novela o sociálnych službách má zamedziť podvodom na senioroch. Domovy dôchodcov sa aj tak obávajú jej zneužívania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Male care worker serving dinner to a senior man at his home
Poskytovateľov sociálnych služieb čaká od júna 2021 viac povinností. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Niektorí obyvatelia domovov sociálnych služieb musia čeliť nevhodnému zaobchádzaniu zo strany zamestnancov týchto zariadení. Ničím neobvyklým nie je ani zneužívaniu funkcie opatrovníka. Na tieto problémy aj ďalšie nedostatky každoročne poukazuje Komisár pre osoby so zdravotným postihnutím.

Za minulý rok zaznamenal v tejto oblasti 102 individuálnych podnetov od klientov alebo ich príbuzných, z ktorých 40 musel riešiť poučením o správnom postupe, poradenstvom či postúpením podnetu na políciu alebo prokuratúru.

Situáciu má zlepšiť novela zákona o sociálnych službách, ktorú už podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a 1. júna vstúpila do platnosti.

Pomôcť má dôverník

Odteraz si tak môže senior alebo iný klient domova sociálnych služieb vybrať svojho dôverníka, ktorému musia poskytovatelia hlásiť všetky významné udalosti v živote seniora. Napríklad, či a ako dlho museli u neho použiť obmedzovacie prostriedky alebo, že mu chcú vypovedať zmluvu o umiestnení v domove.

Dôverník takisto bude môcť zabezpečovať seniorovi právo na kontakt s rodinou, priateľmi či inou komunitou, a to bez ohľadu na to, či pôjde o osobné stretnutie alebo hovor cez telefón.

Dôverníka by si mali klienti zariadení sociálnych služieb vyberať na základe dôvery, ktorú k nej pociťujú, pričom takéto rozhodnutie nemusia formálne potvrdiť, napríklad zmluvou. Postačí, ak danú osobu za dôverníka iba určia, pričom ním môže byť v podstate akákoľvek fyzická osoba.

Tá však musí s touto funkciou súhlasiť a musí byť spôsobilá na právne úkony.

Stret kompetencií

Podľa skupiny poslancov, ktorá novelu vypracovala, dôverník zabezpečí dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pre seniorov. Predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová však upozorňuje na zmätok, ktorý môže táto nová funkcia priniesť.

Problémy môžu podľa nej nastať pri strete kompetencií dôverníka napríklad s kľúčovým pracovníkom, ktorého si takisto vyberá klient alebo s opatrovníkom, ktorého seniorovi určuje súd.

„Ak jeden povie, že klient má zmluvu podpísať a druhý nie, čo má urobiť poskytovateľ? Má nechať klienta pred bránou, kým sa títo dvaja nedohodnú?,“ pýta sa Ghannamová.

Obavy zo zneužívania

Predsedníčka asociácie sa pritom obáva aj zneužívania tejto novinky. Keďže môže byť dôverníkom v podstate hocikto, Ghannamová varuje, že by mohli osamelých seniorov zneužiť, poštvať proti rodine a potom ich pripraviť o majetok.

Následne by sa o nich musela postarať rodina alebo by im hrozilo, že ostanú na ulici. Či sa však tieto obavy potvrdia, alebo bude dôverník prínosom, ukáže až prax.

„Úspešnosť tohto nového práva záleží od jeho praktického využitia a najmä akceptácie tohto nového inštitútu poskytovateľmi sociálnych služieb, ich zriaďovateľov a podobne,“ uviedla pre SITA.sk aj Andrea Pavlík z Úradu pre komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Domovy sa prestanú obohacovať

Asociácia ako aj Komisár však vítajú novinku, ktorá novela zavádza, teda že sociálne zariadenia alebo ich zamestnanci už nebudú môcť byť opatrovníkmi určenými súdom. „Ide o evidentný konflikt záujmov,“ vysvetľuje Ghannamová.

V praxi totiž niektoré zariadenia toto postavenie zneužívali. Komisár pre osoby so zdravotným postihnutím napríklad zistil, že zariadenia uzatvárali v mene seniorov životné poistenie, ktoré malo byť po ich smrti vyplatené im alebo v mene klienta podpisovali zmluvy sami so sebou.

Podľa novej právnej úpravy by k takýmto situáciám nemalo dochádzať, pretože opatrovníkom seniora môže byť iba zamestnanec alebo zariadenie, v ktorom klient nebýva.

Klienta len tak ľahko nevyhodia

Zariadenie tiež nebude môcť seniorovi jednoducho vypovedať zmluvu. Stávalo sa totiž, že keď sa chceli zbaviť klienta, obvinili ho z „hrubého porušovania dobrých mravov“.

Zákon pritom presne neurčoval, čo sa pod tým rozumie, a tak si ľahko vďaka tejto formulke v prípade potreby mohli uvoľniť lôžko pre iných klientov. Od júna však budú musieť domovy najprv doručiť seniorovi alebo jeho rodine písomné upozornenie, v ktorom musia presne popísať nevhodné správanie.

Až následne, ak ho klient nezmení, môžu mu vypovedať zmluvu. Na druhej strane domovy upozorňujú, že by mali mať možnosť ukončiť zmluvu, ak nezvládajú starostlivosť o seniorov s ťažkými psychickými diagnózami.

„Zariadenia sociálnych služieb a to aj špecializované zariadenia nie sú psychiatrické liečebne a poskytovateľ by mal mať právo povedať, aký druh diagnózy klienta nezvládne,“ hovorí Ghannamová.

Nemusí ísť o posledné zmeny

Seniori a ich rodiny tak môžu očakávať ďalšie snahy o zmeny v tejto oblasti, pretože poskytovatelia budú požadovať novelu, ktorá by im toto právo priznala.

V zmenách je potrebné pokračovať aj podľa Pavlík, ktorá za potrebné považuje napríklad navýšiť počet zamestnancov alebo posilniť dohľad nad výkonom sociálnych služieb.

Rovnako ale hovorí, že klienti by v prvom rade mali porušovanie či nenapĺňanie svojich práv riešiť so samotným zariadením sociálnych služieb. „Je dôležité v prvom rade na svoju nespokojnosť upozorniť toho, kto má najlepšie možnosti rýchlo zjednať nápravu,“ vysvetľuje Pavlík.

V prípade pretrvávajúcej nespokojnosti sa môžu ľudia obrátiť na ich zriaďovateľa, ktorým je napríklad obec alebo vyšší územný celok, alebo na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

To pri zistení porušenia zákona o sociálnych službách môže podľa hovorkyne ministerstva práce Michaely Slivkovej Kirňakovej udeliť zariadeniu pokutu až do výšky 2 000 eur.

Ak by však klient chcel podať trestné oznámenie alebo sa domôcť odškodnenia, musí sa obrátiť na prokuratúru alebo súd.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea PavlíkAnna GhannamováMichaela Slivková KirňakováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SRKomisár pre osoby so zdravotným postihnutímMinisterstvo práceMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚradu pre komisára pre osoby so zdravotným postihnutímWebnoviny.sk