Francúzsky dôchodca Jean Massa strávil presne päť tisíc hodín voľného času, aby detailne zrekonštruoval miniatúrnu verziu interiéru známej Sixtínskej kaplnky. Legendárnu pamiatku Vatikánu sa mu tak podarilo vtesnať do dĺžky 1,5 metra a výšky 73 centimetrov.
Michelangelovi trvalo štyri roky, kým dokončil dychvyrážajúci strop a steny kaplnky a hoci 80-ročný Francúz pracoval s podstatne menšími rozmermi, dokončenie „zbehnutej“ kaplnky mu trvalo rovnako dlho.
Bývalý zubný technik postavil svoju verziu Sixtínskej kaplnky z dreva a na maľbu využil olejové a akrylové farby. Hoci Jean Massa už skúsenosti s výrobou miniatúr má, nápad na výrobu kópie známej miestnosti v Apoštolskom paláci dostal až po tom, ako mu syn daroval ilustrovanú knihu najvýznamnejších Michelangelových diel. Jean Mass verí, že svoj talent zdedil po starom otcovi Florentovi Paglianim. Ten svojimi šikovnými rukami vytvaroval mnoho mramorových sôch a búst francúzskych šľachticov počas obdobia, ktoré bolo vo Francúzsku známe pod názvom „Belle Époque“. Kreatívny dôchodca vyzbrojený štetcami a farbami tak zreprodukoval všetkých anjelov, pápežov, prorokov i sibyly, ktoré zdobia steny kaplnky postavenej na želanie pápeža Sixta IV. Posledný ťah štetcom na svojej replike urobil – podobne ako Michelangelo v roku 1512 – po štyroch rokoch mravčej práce.
Massova Sixtínska kaplnka obsahuje vyše tristo postáv a sú v nej zahrnuté aj dve z najznámejších Michelangelových diel – Posledná večera na stene pri oltári a stropná maľba Stvorenie Adama, na ktorej Boh naťahuje ruku k Adamovi. Precízny bývalý zubár však neskončil len pri nich. V známej kaplnke nájdete aj diela renesančných maliarov ako Botticelli či Perugino, ako aj gobelíny od Rafaela. Miniatúra kaplnky, ktorá svojimi rozmermi predstavuje 1/30-tinu skutočnej veľkosti, je dosť veľká na to, aby obsiahla všetky zaujímavé detaily. Momentálne je vystavená v kostole francúzskeho mesta Nice.
www.odditycentral.com