Normalizácia vzťahov medzi USA, Európskou úniou (EÚ) a Iránom by posilnila medzinárodnú bezpečnosť a oživila vzájomnú spoluprácu, čo je aj v záujme Slovenska.
Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) v stredu 10. februára, počas stretnutia s veľvyslancom Iránskej islamskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Abbasom Bagherpourom Ardekanim.
Priestor na rozšírenie vzájomných aktivít
„Medzinárodná dohoda o iránskom jadrovom programe (JCPOA) je dôležitým prvkom architektúry globálneho nešírenia nukleárnych zbraní a súčasne jeden z pilierov regionálnej aj medzinárodnej bezpečnosti. Jej uzatvorenie pred takmer šiestimi rokmi bolo dobrým príkladom fungujúceho multilateralizmu, na ktorom Slovensku veľmi záleží,“ priblížil Klus.
Poľsko a pobaltské štáty uľahčia Slovákom cestovanie, zavádzajú výnimky pre očkovaných
Ako dodal, Slovensko a Irán spájajú konštruktívne vzťahy, pričom SR vidí priestor na rozšírenie spoločných aktivít v rôznych oblastiach vrátane ekonomiky, obnoviteľných zdrojov, obchodu, vzdelávania či kultúry. Podľa štátneho tajomníka, by potenciál mohla mať aj realizácia nateraz odloženého prvého zasadnutia Spoločného hospodárskeho výboru.
Irán by sa mal tiež vrátiť k svojim záväzkom
V súvislosti s dohodou o iránskom jadrovom programe (JCPOA) Slovensko podporuje prístup EÚ a zdôrazňuje potrebu zachovania dialógu, deeskalácie a rešpektovanie medzinárodného práva.
Klus sa domnieva, že v snahe o dosiahnutie riadneho vykonávania dohody JCPOA všetkými stranami je v tejto chvíli dôležité, aby sa aj Irán vrátil k úplnej implementácii svojich záväzkov, vrátane rešpektovania obmedzení obohacovania uránu nad dohodnutý limit, spolupracoval s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a umožnil prístup k svojim jadrovým zariadeniam.
Dodal, že zdržanlivosť a kroky smerujúce k zabráneniu ďalšieho stupňovania napätia v regióne Blízkeho východu, obzvlášť v Perzskom zálive, by mali byť v záujme všetkých, nielen regionálnych štátov.