Na nočnej oblohe možno opäť pozorovať padajúce Perzeidy. Ako informovali zo Slovenskej akadémie vied (SAV), meteorický roj Perzeíd v týchto dňoch zvyšuje svoju aktivitu.
„Zem sa už čoskoro stretne s prúdom prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle,“ uvádza SAV a dopĺňa, že roj je pozorovaný každý rok. Jeho maximálna frekvencia je približne 45 meteorov za hodinu.
Priaznivé podmienky na pozorovanie
Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV, priblížil, že roj býva činný od poslednej júlovej dekády, do polovice augusta. Jednotlivé meteory sa vyskytujú aj v polovici septembra.
Polárna žiara nie je nebezpečná a v stredných zemepisných šírkach sa vyskytovala aj v minulosti
„Šírka prúdu je cca 65 miliónov km. Centrálne vlákno je pomerne úzke, má cca 10 miliónov km. Za 4 dni okolo maxima, ktoré bude v noci z 12. na 13. augusta, stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd,“ priblížil. V tomto roku budú podmienky na pozorovanie priaznivé pred maximom.
Lepšie podmienky až po západe Mesiaca
„V čase maxima bude Mesiac v prvej štvrti, po maxime budú lepšie podmienky pozorovania až po západe Mesiaca v druhej polovici noci,“ uvádza SAV.
Svoreň odporúča sústrediť sa na severovýchodnú časť oblohy, smerom k súhvezdiu Perzea. Vysvetlil, že v súhvezdí sa nachádza radiant roja. Ide o miesto na oblohe, že ktorého meteory zdanlivo vyletujú.