Nobelovu cenu za fyziku získal objav rozpínania sa vesmíru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vesmír
Foto: Ilustračné foto SITA, AP
BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za fyziku získal tento rok Saul Perlmutter spoločne s dvojicou Brian P. Schmidt a Adam G. Riess za objav zrýchľujúceho sa rozpínania vesmíru, ku ktorému dospeli prostredníctvom pozorovaní vzdialených supernov. Rozhodli o tom predstavitelia Kráľovskej švédskej akadémie vied.

Tímy Saula Perlmuttera z Kalifornskej univerzity v Berkeley a Briana Schmidta z Australian National University v roku 1998 nezávisle od seba prezentovali výsledky svojich výskumov, na základe ktorých dospeli k poznatku, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje.

V Schmidtovom tíme pritom zohrával kľúčovú rolu aj Američan Adam G. Riess z Johns Hopkins University. Vedci pomocou teleskopov na Zemi aj vo vesmíre hľadali najvzdialenejšie supernovy typu Ia, ktoré dokážu vyžarovať toľko svetla ako celá galaxia.

Oba tímy objavili celkovo viac než 50 takýchto supernov, ktorých svetelné žiarenie však bolo slabšie, než sa predpokladalo. Na základe toho odborníci dospeli k záveru, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje a ak to tak bude naďalej pokračovať, celý vesmír raz zamrzne.

Začal sa týždeň Nobeloviek

Pondelkovým udelením Nobelovej ceny za medicínu sa začal týždeň ohlasovania mien víťazov prestížnej ceny za rok 2011. Vyvrcholenie však príde až v piatok, keď nórska komisia oznámi meno laureáta Nobelovej ceny mieru.

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objavy týkajúce sa aktivácie vrodenej imunity a Ralph M. Steinman za objav dendritickej bunky a jej úlohy v získanej imunite.

V stredu je na programe chémia.

Meno držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 2011 bude známe vo štvrtok 6. októbra, informovala v pondelok Kráľovská švédska akadémia vied. Zoznam kandidátov je síce utajovaný, no hovorí sa o sýrskom autorovi Adonisovi. Minulý rok sa laureátom Nobelovej ceny za literatúru stal peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa.

S najväčším napätím sa však tradične očakáva meno lauréta ceny mieru. Medzi rekordným počtom nominovaných sú viacerí lídri revolúcii v blízkovýchodných a afrických krajinách.

Cenu tak môžu získať aktivisti z Egypta, Tuniska, Sýrie, Líbye či Jemenu. Opätovne sa však spomína aj meno aj zimbabwianskeho premiéra Morgana Tsvangiraia.

Nobelová cena
Foto: pursuitist.com

Hovorí sa aj o bývalom nemeckom kancelárovi Helmutovi Kohlovi, organizácii WikiLeaks či dokonca Európskej únii. Rekordný 241-členný zoznam nominovaných je však zahalený tajomstvom, rovnako tak proces výberu samotného víťaza.

Nobelova cena je spojená s udelením 10 miliónov švédskych korún (viac ako jedného milióna eur) a môžu sa o ňu podeliť až traja víťazi. Tí si po svoje ceny prídu do Štokholmu a Osla 10. decembra, kedy si svet pripomína výročie úmrtie zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.

Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať