Nobelovu cenu za medicínu získali odborníci na imunitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bunky.jpg
Stockvault.net

Ocenený vedec je mŕtvy

Jeden z troch laureátov Nobelovej ceny za medicínu, ktorú udelili v pondelok, minulý týždeň zomrel. O smrti 68-ročného kanadského biológa Ralpha Steinmana informovala newyorská Rockefellerova univerzita krátko po tom, ako sa dozvedela o tohtoročných držiteľoch prestížneho ocenenia.

BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu získali tento rok Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objavy týkajúce sa aktivácie vrodenej imunity a Ralph M. Steinman za objav dendritickej bunky a jej úlohy v získanej imunite.

Inštitút Karolinska sa rozhodol oceniť túto trojicu vedcov, ktorá „spôsobila revolúciu v našom chápaní imunitného systému tým, že objavila podstatu jeho aktivácie“.

Američan Bruce A. Beutler a Luxemburčan Jules A. Hoffmann objavili receptorové proteíny, ktoré dokážu rozoznať mikroorganizmy napádajúce organizmus a následne aktivovať vrodenú (nešpecifickú) imunitu.

Tá je prvou fázou imunitnej reakcie organizmu. Kanaďan Ralph M. Steinman zas objavil dendritickú bunku a jej jedinečnú schopnosť aktivovať a regulovať získanú (špecifickú) imunitu, ktorá je ďalšou fázou imunitnej reakcie.

Objavy všetkých troch tohtoročných laureátov odhalili, ako sa obe fázy imunitnej reakcie organizmu aktivujú a tým poskytli nový pohľad na mechanizmy rôznych ochorení. Ich výskum pomohol k vývoju prevencie a liečby rôznych infekcií, rakoviny a zápalových ochorení. Informácie zverejnila webstránka www.nobelprize.org.

Začal sa týždeň Nobeloviek

Pondelkovým udelením Nobelovej ceny za medicínu sa začína týždeň ohlasovania mien víťazov prestížnej ceny za rok 2011. Vyvrcholenie však príde až v piatok, keď nórska komisia oznámi meno laureáta Nobelovej ceny mieru.

Nobelovku za literatúru udelia vo štvrtok

Meno držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 2011 bude známe vo štvrtok 6. októbra, informovala v pondelok Kráľovská švédska akadémia vied.

Zoznam kandidátov je síce utajovaný, no hovorí sa o sýrskom autorovi Adonisovi. Minulý rok sa laureátom Nobelovej ceny za literatúru stal peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa.

Predchádzalo jej zverejnenie mien držiteľov ceny za medicínu, v utorok príde na rad fyzika a v stredu je na programe chémia.

S najväčším napätím sa však tradične očakáva meno lauréta ceny mieru.
Nobelová cena
Foto: pursuitist.com

Medzi rekordným počtom nominovaných sú viacerí lídri revolúcii v blízkovýchodných a afrických krajinách.

Cenu tak môžu získať aktivisti z Egypta, Tuniska, Sýrie, Líbye či Jemenu. Opätovne sa však spomína aj meno aj zimbabwianskeho premiéra Morgana Tsvangiraia.

Hovorí sa aj o bývalom nemeckom kancelárovi Helmutovi Kohlovi, organizácii WikiLeaks či dokonca Európskej únii. Rekordný 241-členný zoznam nominovaných je však zahalený tajomstvom, rovnako tak proces výberu samotného víťaza.

Nobelova cena je spojená s udelením 10 miliónov švédskych korún (viac ako jedného milióna eur) a môžu sa o ňu podeliť až traja víťazi. Tí si po svoje ceny prídu do Štokholmu a Osla 10. decembra, kedy si svet pripomína výročie úmrtie zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia