Vojenskí lekári v akcii
V sobotu by mal na Slovensko prísť náčelník Generálneho štábu českej armády, s ktorým by o konkrétnostiach mala hovoriť. Hovorca rezortu Ivan Rudolf informoval, že z 28 vojenských lekárov sú traja nasadení v Bratislave, traja v Žiline a piati v Ružomberskej nemocnici. Zvyšných 17 je v pohotovosti.
Lekári sa s vládou nedohodli na podmienkach, od štvrtka 1. decembra tak prišlo o prácu 1200 lekárov.
Mnohí z nich vo štvrtok nenastúpili do práce aj napriek tomu, že vláda vyhlásila núdzový stav.
Odborári však prijali stredajšiu ponuku vlády na rast miezd. Ak sa s vládou dohodnú na legislatívnych zárukách, lekári by sa tak mali vrátiť do nemocníc.
Ak lekár nenastúpi v čase vyhláseného núdzového stavu do nariadenej služby, polícia bude individuálne posudzovať následky, ktoré môžu takýmto konaním vzniknúť. „V prípade podozrenia zo spáchania trestných činov, najmä takých, ktoré ohrozujú životy a zdravie občanov, polícia bude konať neodkladne v súlade so zákonom,“ uviedol pre SITA hovorca prezídia PZ SR Michal Slivka.
Bratislavský kraj
Do Detskej fakultnej v Bratislave neprišlo ešte viac lekárov
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave nenastúpilo do práce 66 lekárov. Dnes sú v bratislavskej detskej nemocnici tri oddelenia, ktoré sú schopné poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť – Klinika detskej chirurgie, Detská klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny a Oddelenie patologických novorodencov. Všetky ostatné oddelenia podľa Kamenickej fungujú štandardne.V Univerzitnej nemocnici v Bratislave dnes neprišlo do práce 358 lekárov.
Situácia je síce vážna, ale v spolupráci s krajským operačným strediskom nemocnica zabezpečuje akútnu zdravotnú starostlivosť.
Rizikovými však naďalej v nemocnici ostávajú oddelenia chirurgie, traumatológie a ortopédie. Urológiu v nemocnici na Kramároch riešia vo vlastnej réžii tak, že pacientov presmerúvajú do nemocnice v Ružinove a na Antolskej.
Banskobystrický kraj
Banska Bystrica doručuje lekárom príkazy do práce
V súvislosti s núdzovým stavom v banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) hrozí štyrom lekárom trestné stíhanie, pretože si odmietli prevziať príkazy na vykonanie pracovnej činnosti.Dosiaľ si príkazy prevzalo 14 lekárov Rooseveltovej nemocnice, 32 zatiaľ doručovatelia z obvodného úradu nezastihli.
Rooseveltova nemocnica požiadala obvodný úrad o doručenie príkazov na vykonanie pracovnej povinnosti 60 lekárom.
Úrad pripravil 50 príkazov a 10 lekárov zo zoznamu vyradil, pretože nemajú trvalé bydlisko v územnom obvode Banská Bystrica.
Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica požiadala úrad o doručenie príkazov 25 lekárom. Úrad vyradil päť z nich z dôvodu ich trvalého bydliska mimo územného obvodu Banská Bystrica a jednu lekárku na materskej dovolenke. Z 19, pre ktorých príkazy pripravil, si ich už prevzalo 11, ôsmim sa ich zatiaľ doručiť nepodarilo.
O tom či vedenie Rooseveltovej nemocnice podá na lekárov, ktorí si príkazy odmietli prevziať, trestné oznámenie, nevedela zatiaľ hovorkyňa tejto nemocnice Ružena Maťašeje informovať s tým, že sa jej zatiaľ o tom nepodarilo s riaditeľom alebo námestníkom hovoriť.
Košický kraj
V košickej detskej fakultnej neprišlo do práce 27 lekárov
V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) je síce situácia stabilizovaná, no do služby v piatok nenastúpilo 27 lekárov.
Informoval o tom riaditeľ DFN Peter Krcho. Ako ďalej uviedol, štrnásti lekári doručili „péenku“ alebo sú na ošetrení člena rodiny.
„Bežne máme do 10 až 12 lekárov, ktorí nepracujú z rôznych dôvodov aj inokedy. Trošku mi vadí, že jeden lekár práve teraz išiel na preventívnu prehliadku, ale už sme zažili situácie, keď napríklad pre chrípku vypadlo aj viac lekárov ako dnes,“ povedal Krcho.
Nechce špekulovať, či takýto postup bol alebo nebol organizovaný a „nemá zatiaľ dôvod, aby to prešetroval“. „Cez víkend bude zabezpečený normálny chod,“ zdôraznil Krcho. Nemocnica má podľa neho asi 125 lekárov, počas týždňa chodí do práce okolo 80 až 85 lekárov.
Prešovský kraj
Do prešovskej nemocnice nenastúpilo 118 lekárov
Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove dnes informovalo, že tu naďalej trvá núdzový stav. Do práce dnes nenastúpilo 118 lekárov. Deň predtým ich chýbalo 101 lekárov. Nemocnica mala pred uplynutím výpovednej lehoty vo svojom stave 336 lekárov.
„Od včera (štvrtka) prešli všetky chirurgické odbory na akútny režim a zabezpečujú akútnu zdravotnú starostlivosť. Situácia je stabilizovaná, pacienti nie sú ohrození,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Koziaková. Ďalej dodala, že zatiaľ nezaznamenali žiadnu sťažnosť od pacientov a do štvrtkového večera neevidovali žiadnu sťažnosť ani na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa Koziakovej, víkendová zdravotná starostlivosť bude zabezpečená v riadnom víkendovom režime.
Nemocnica Poprad prijíma pacientov z Liptovského Mikuláša
Nemocnica v Poprade je pripravená na poskytnutie komplexnej zdravotnej starostlivosti v odboroch traumatológia a chirurgia aj pre pacientov zo spádovej oblasti Liptovskej nemocnice MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši od 2. decembra od 15:00 do 5. decembra do 7:00, informoval SITA predseda bezpečnostnej rady obvodu Poprad Milan Baran.
S požiadavkou na zabezpečenie starostlivosti v týchto odboroch sa na popradskú nemocnicu obrátilo vedenie nemocnice v Liptovskom Mikuláš.
„Nejde o žiaden prevoz pacientov. Len v prípade nejakej udalosti by pacienti z odborov chirurgie a traumatológie neboli nasmerovaní do nemocnice v Liptovskom Mikuláši, ale do Popradu,“ uviedol Baran.
Trenčiansky kraj
V Trenčíne počet chýbajúcich lekárov stúpol
Počet lekárov, ktorí pre práceneschopnosť neprišli v piatok do práce vo Fakultnej nemocnici Trenčín, vzrástol. Kým vo štvrtok ich bolo 21, dnes ich je o 30 viac, teda 51. Väčšina oddelení funguje na akútny režim. Ďalší lekári odmietajú nastúpiť na poobedné služby.
Trnavský kraj
Na neurológii v Trnave zostal iba primár, oddelenie sa zatvorí
Fakultná nemocnica v Trnave v piatok zatvára neurologické oddelenie, zostal tu pracovať len primár a dvaja lekári, obaja však v priebehu štvrtka ochoreli. Pacientov nemocnica preváža do Galanty. Komplikovaná situácia je aj na internej klinike, tá však v obmedzenom režime funguje. Stabilizovať sa podarilo situáciu na anestéziológii. Zvyšok nemocnice podľa Paveleka funguje v bežnom režime.
Žilinský kraj
Vyčerpaní lekári v Žiline robia, koľko zvládajú
V žilinskej fakultnej nemocnici robia vyčerpaní lekári len akútne stavy. Na väčšine kľúčových oddelení žilinskej fakultnej nemocnice sa o akútne stavy starajú len jeden či dvaja atestovaní lekári, ktorí sú v službe aj 48 až 72 hodín. Víkend môže byť podľa vedenia nemocnice kritický, môže totiž dôjsť k vážnemu ohrozeniu zdravia a životov.
„Zatiaľ sa akútne výkony robia, len upozorňujeme, že dochádza k situáciám, že na oddeleniach zostali jeden-dvaja atestovaní lekári a tí za chvíľku budú vyčerpaní a nebudú už adekvátne môcť poskytovať ani túto akútnu zdravotnú starostlivosť,“ povedal primár chirurgického oddelenia a zároveň námestník nemocnice Rastislav Johanes.
Chirurgia a traumatológia v Dolnom Kubíne skolabovala
Chirurgické a ortopedicko-traumatologické oddelenie v dolnokubínskej nemocnici je v kolapse.
„Nie sme schopní zoperovať ani menej vážny úraz. Na chirurgii a traumatológii máme po jednom lekárovi, ktorí ak budú slúžiť do rána, tak budú slúžiť 24 hodín a ak budú slúžiť ďalej, tak budú slúžiť 48 hodín,“ uviedol pre agentúru SITA primár chirurgického oddelenia a šéf miestnych lekárskych odborov Ivan Maretta. Obmedzene podľa Marettu funguje aj röntgen, kde je len jeden lekár, ktorý po 12 hodinách služby pôjde domov. Na oddelení ARO (OAIM) sú traja lekári, ktorí takisto po službách pôjdu domov.
Viac informácií o kríze v zdravotníctve nájdete v:
* Odborári prijali ponuku vlády na rast miezd
* Vyčerpaní lekári v Žiline robia, koľko zvládajú
* Konanie lekárov vyvoláva paniku
* Porovnanie platov slovenských a maďarských lekárov
* Česi posielajú na Slovensko lekárov, Senát s tým nesúhlasí