Nemecko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny, cestujúci musia rátať s povinnou karanténou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, cestovanie, letisko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nemecko zaradilo celé územie Slovenskej republiky z hľadiska výskytu infekcie COVID-19 medzi rizikové oblasti.

Viac o téme: Koronavírus

Cestujúci, ktorí prichádzajú z rizikových oblastí či štátov musia od nedele 8. novembra v Nemecku absolvovať desaťdňovú karanténu. Tá môže byť predčasne ukončená v prípade, že cestujúci podstúpi test, najskôr však v piaty deň po príchode do Nemecka. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Testovanie prebieha na viacerých miestach

Ako ďalej rezort diplomacie priblížil, tesť môže byť po telefonickom dohovore vykonaný u všeobecného lekára, prípadne v inom zdravotníckom zariadení podľa určenia príslušného úradu zdravotníctva (Gesundheitsamt).

„Testovanie sa vykonáva aj na letiskách, v prístavoch, na železničných staniciach, prípadne aj na niektorých cestných hraničných priechodoch. Cestujúci prichádzajúci leteckou, železničnou, autobusovou a lodnou dopravou musia vyplniť výstupnú kartu (Aussteigekarte),“ vysvetľuje MZVEZ SR s tým, že testovanie sa nevzťahuje na cestujúcich, ktorí cez Nemecko prechádzajú a bezprostredne po prekročení nemeckej hranice budú pokračovať v ceste do domovského štátu ich pobytu.

Povinnosť kontaktovať úrady

Po príchode do miesta bydliska v Nemecku sú zároveň všetci cestujúci, ktorí prichádzajú z rizikových oblastí, povinní kontaktovať príslušný nemecký úrad zdravia (Gesundheitsamt).

Tam dostanú informácie o ďalšom postupe, o karanténe a o prípadných ďalších testoch na COVID-19, nakoľko v jednotlivých spolkových krajinách sa podmienky môžu odlišovať.

Za nedodržanie karantény hrozí pokuta

MZVEZ SR odporúča cestujúcim kontaktovať príslušný úrad zdravia (Gesundheitsamt) ešte pred vstupom do Nemecka a informovať sa o podmienkach karantény a testovania.

Na webovej stránke Robert Koch Institut sa po zadaní mesta, obce či poštového smerovacieho čísla ukáže kontakt na príslušný nemecký úrad zdravia. Nedodržiavanie povinnej karantény je v Nemecku sankciované peňažnou pokutou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR