Nemecko ráta, koľko bude stáť odchod Grécka z eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
grécko Foto: SITA/AP
Peniaze_euro
Foto: Archívne foto SITA/AP

BERLÍN 24. augusta (WEBNOVINY) – Pracovná skupina na čele s námestníkom nemeckého ministra financií skúma možné ekonomické dopady odchodu Grécka z eurozóny.

Informoval o tom v piatok nemecký denník Financial Times Deutschland s odvolaním sa na nemenované zdroje z rezortu financií.

Podľa denníka rozhodnutie zostaviť pracovnú skupinu poukazuje na to, že kancelárka Angela Merkelová a minister financií Wolfgang Schäuble chcú byť plne pripravení na možný negatívny scenár.

„Kolegovia robia výpočty týkajúce sa finančných dopadov odchodu Grécka zo 17-členného bloku a zvažujú, ako by sa dalo predísť dominovému efektu na iné členské štáty,“ cituje denník zdroje z ministerstva.

Skupinu podľa denníka tvorí približne desať predstaviteľov rôznych oddelení ministerstva financií a vedie ju námestník šéfa rezortu Thomas Steffen, ktorý je členom Kresťansko-demokratickej únie (CDU ) kancelárky Merkelovej.

Na otázku o pracovnej skupine hovorca Schäubleho pre noviny povedal, že vláda musí byť pripravená na všetky scenáre, vrátane tých málo pravdepodobných.

Merkelová chce, aby Grécko zostalo v eurozóne, a to aj napriek zväčšujúcej sa netrpezlivosti Nemcov. Aténam sa totiž už viackrát nepodarilo splniť reformné ciele v rámci dvoch úverových programov.

V piatok sa grécky premiér Antonis Samaras stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a v sobotu má na programe stretnutie s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom.

Podľa medializovaných informácií chce Samaras partnerov na rokovaniach v Berlíne a Paríži presvedčiť, aby súhlasili s predlžením lehoty na dosiahnutie rozpočtových cieľov o dva roky.

Merkelová a Hollande vyzvali Grécko na plnenie reforiem

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande vo štvrtok vyzvali Grécko na plnenie reforiem, pokiaľ chcú Atény dosiahnuť zmiernenie podmienok medzinárodnej dohody o finančnej pomoci.

Lídri dvoch najväčších krajín eurozóny rokovali v Berlíne s cieľom dohodnúť sa na posolstve, ktoré budú tento týždeň tlmočiť gréckemu premiérovi Antonisovi Samarasovi.

Merkelová zopakovala, že rozhodnutie o prípadnom zmiernení podmienok záchranného programu pre Grécko bude závisieť od správy, ktorú predložia v septembri zástupcovia veriteľských inštitúcií (EÚ, Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond).

Kancelárka zdôraznila, že je dôležité, „aby všetci dodržali svoje záväzky“.

„My chceme, a ja chcem, povzbudiť Grécko, aby pokračovalo na ceste reforiem,“ povedala Merkelová pred pracovnou večerou s Hollandeom.

Podľa francúzskeho prezidenta sa Berlín a Paríž naďalej zhodujú, že Grécko by malo zostať členom eurozóny. „Je na Grékoch, aby sa snažili urobiť to, čo je pre dosiahnutie tohto cieľa nevyhnutné,“ zdôraznil Hollande.

V rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci sa Grécko zaviazalo znížiť v rokoch 2013 a 2014 rozpočtové výdavky o zhruba 11,5 mld. eur.

Podľa medializovaných informácií chce grécky premiér Antonis Samaras partnerov na rokovaniach v Berlíne a Paríži presvedčiť, aby súhlasili s predlžením lehoty na dosiahnutie rozpočtových cieľov o dva roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováAntónis SamarásFrançois HollandeWolfgang Schäuble