BRATISLAVA 23. apríla (WBN/PR) – Telefonovanie, pozeranie televízie, finančné transakcie, GPS navigácie, či predpovede počasia. To všetko už dnes prebieha v kozme pomocou družíc a satelitov, ktoré krúžia vo vesmíre. Komu však patrí vesmír? Kde vlastne začína a kde končí Zem? Kto určuje pravidlá, čo sa vo vesmíre smie a čo nie? Toto všetko určuje kozmické právo. A práve o ňom prednášal na Paneurópskej vysokej škole svetový odborník pre oblasť kozmického práva, prof. S. Freeland z Austrálie.
Čo je vlastne vesmír
„Musíme rozlišovať dva základné pojmy. Vzdušný priestor (air space) je vzdialenosť od zemského povrchu, po ktorú je možno lietať štandardnými lietadlami. Priestor po túto hranicu sa riadi štandardnými zákonmi a jednotlivé štáty majú rozdelený vzdušný priestor (podobne ako moria a oceány), ktorý je ich výhradným teritóriom. Vesmír (outer space) je všetko nad tým,“ objasnil prof. Freeland, ktorý je prezidentom Direktoriátu štúdií Medzinárodného inštitútu kozmického práva so sídlom v Paríži.
Podľa Freelanda hrá momentálne kľúčovú rolu pri rozhodovaní o právnych pravidlách vesmíru Organizácia spojených národov (OSN). Prvou legislatívnou normou bola Zmluva o vesmíre z roku 1967, okrem toho je viacero medzinárodných dohôd ako napríklad Dohoda o mesiaci (1979). Otázku kozmického práva priniesli „hviezdne vojny“ počas studenej vojny v druhej polovici 20. storočia.
Rastúci význam kozmického práva
S príchodom nových technológií, prichádzajúcej éry komerčných letov do vesmíru a raste počtu krajín disponujúcich možnosťami pre vstup a skúmanie vesmíru by práve kozmické právo malo v nasledujúcich rokoch zaznamenať výrazný rozmach. „Kozmické právo má zabrániť ako monopolizácii vesmíru, tak aj vojnám v tomto priestore. Zároveň by malo podporovať rozvoj technológií,“ načrtol na pôde Paneurópskej vysokej školy prof. Freeland.
Pozemok na mesiaci na predaj? Neverte!
Čoraz populárnejšie je kupovanie si pozemkov na mesiaci. „Ja sám vlastním aker pôdy na mesiaci, darovali mi ho študenti, aj s certifikátom,“ usmieva sa Freeland a dodáva: „Ale vážne. Je to protiprávne. Ak vám niekto bude predávať pozemok na mesiaci, alebo hocikde vo vesmíre, nenaleťte.“
Prof. S. Freeland
Je svetovo uznávaným odborníkom pre oblasť kozmického práva, medzinárodného trestného práva, ľudských práv a medzinárodného verejného práva. Je profesorom medzinárodného práva na Univerzite v Západnom Sydney. Okrem toho pôsobí ako hosťujúci profesor na univerzitách v Kodani a Viedni. Je prezidentom Direktoriátu štúdií Medzinárodného inštitútu kozmického práva so sídlom v Paríži a členom Inštitútu kozmického práva v Londýne. O kozmickom práve prednášal v Holandsku, Rakúsku, Taliansku, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, USA, Austrálii, Novom Zélande, Dánsku, Turecku, Estónsku, Bulharsku, či Singapure. Bol hosťujúcim členom odvolacej komisie Medzinárodného súdneho dvoru v Haagu.
O PEVŠ
Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) je súkromná vysoká škola, ktorá od svojho založenia v roku 2004 patrí medzi najmodernejšie vedecko-vzdelávacie inštitúcie na Slovensku. Svojim študentom poskytuje kvalitné vzdelanie na piatich fakultách (vrátane jedinej fakulty psychológie na Sl¬ovensku), v 17-tich akreditovaných študijných programoch. PEVŠ rozvíja kreativitu, podporuje moderné riešenia, výmenu vedomostí, myšlienok a informácií, rozvíja spoluprácu s prestížnymi zahraničnými univerzitami. Na PEVŠ študuje takmer 5000 poslucháčov. Na Paneurópskej vysokej škole prednášali a prednášajú predsedovia vlád, ministri, veľvyslanci, člen Medzinárodného arbitrážneho súdu, člen komisie OSN pre medzinárodné právo, poradca predsedov Európskej komisie, šéf Ústavu ekonomiky Ruskej akadémie vied, významní svetoví ekonómovia, psychológovia, či informatici, ako aj univerzitní profesori z Rakúska, Ruska, ČR, Maďarska, Hong Kongu, či Mexika.