Uplynulo už viac ako 80 rokov od utrpenia šesť miliónov židovských detí, žien a mužov počas druhej svetovej vojny, no aj napriek tomu sa stále stretávame s popieraním holokaustu a dezinformáciami.
Heger si uctil obete holokaustu, namiesto hnevu sa treba zamerať na dialóg a porozumenie (foto)
Uviedla to v piatok prezidentka SR Zuzana Čaputová pre médiá po pietnom akte kladenia vencov pri Pamätníku holokaustu v Bratislave.
Dôležité je si pripomínať históriu
„Dokonca sa stretávame aj s otvorenou nenávisťou, či už verbálnou alebo fyzickou voči Židom, ale aj iným menšinám. Myslím si, že je veľmi dôležité pripomínať si históriu a pokiaľ budeme slepí k historickým faktom, budeme odsúdení na to, aby sme si túto tragédiu zopakovali,“ povedala prezidentka.
Na Slovensku sa hlási k Židovskej náboženskej obci len 2000 ľudí, najviac ich je na západe
Pamiatku na utrpenie šesť miliónov židovských detí, žien a mužov počas druhej svetovej vojny si svet uctieva dnes.
Oslobodenie Osvienčimu
Na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov z roku 2005 si 27. januára pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Práve v tento januárový deň bol v roku 1945 oslobodený nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Osvienčime.
Počas vojny nacisti zavraždili aj asi 70-tisíc Židov zo Slovenska, väčšinu v nacistických vyhladzovacích táboroch alebo na tzv. pochodoch smrti, teda pri násilnej evakuácii táborov krátko pred koncom vojny.