Zvyšovanie poplatkov za znečisťovanie ovzdušia môže byť pre bioplynové stanice likvidačné. Podľa návrhu zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia bude podľa Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA) celkový nárast poplatkov bioplynových staníc v roku 2030 zhruba päťnásobný.
Hrozí likvidácia sektora
SBA preto žiada posúdenie situácie a nižšie zvyšovanie základných sadzieb. Inak to ohrozí fungovanie celého sektora bioplynových staníc. Informoval o tom Jakub Šuster z agentúry Katedra komunikácie v tlačovej správe.
„Vzhľadom na aktuálnu kritickú situáciu v oblasti cien energonosičov je akékoľvek dodatočné zvyšovanie nákladov energetického sektora bez komplexnejšieho posúdenia dopadov nekonštruktívne až likvidačné. Zároveň prispieva k ďalšiemu ohrozeniu nielen energetických prevádzok, ale aj celého priemyselného sektora Slovenska,“ uviedol predseda SBA Vladimír Šošovička.
Bioplynové stanice sú vhodným decentralizačným energetickým zdrojom, prispievajú k zníženiu závislosti od fosílnych palív, zlepšujú lokálnu ekonomiku a zvyšujú zamestnanosť.
Znižovanie závislosti na fosílnych palivách
Správne umiestnená prevádzkovaná bioplynová stanica nepredstavuje podľa SBA žiadne riziko pre životné prostredie ani pre obyvateľov v jej blízkosti.
„Význam bioplynových staníc pre životné prostredie je veľmi pozitívny. Bioplynové stanice sú obnoviteľným zdrojom energie a redukujú produkciu skleníkových plynov, keďže nevytvárajú CO2. Zároveň znižujú závislosť na fosílnych palivách, zhodnocujú biologicky rozložiteľný odpad a vyrábajú elektrinu, teplo a kvalitné hnojivo, prípadne po transformácii na biometánové stanice môžu dodávať biometán do distribučnej siete. Krajiny, v ktorých sa nachádza väčší počet bioplynových staníc, potvrdzujú ich pozitívne vplyvy, a to najmä v oblasti stabilného zdroja príjmov, udržiavanie krajiny, vzniku nových pracovných miest a vo výrobe environmentálne priaznivej energie a hnojiva,“ uzavrel Šošovička.