Vláda na stredajšom rokovaní schválila Vodný plán Slovenska, ktorý pozostáva z plánu manažmentu povodia Dunaja a Visly.
Jeho cieľom je najmä zabrániť zhoršeniu stavu útvarov povrchovej vody či ochrana, zlepšovanie a obnovovanie útvarov povrchovej vody tak, aby sa dosiahol dobrý stav povrchových vôd najneskôr do roku 2027.
Podiel poľnohospodárskej pôdy klesol
V správe územia povodia Dunaja sa v rokoch 2013 až 2018 hodnotilo 1282 útvarov povrchových vôd. Veľmi dobrý ekologický stav zistili v 20 vodných útvaroch, dobrý stav v 486 útvaroch a environmentálne ciele boli naplnené na úrovni 34,35 percenta, čo zodpovedá 506 vodným útvarom.
Priemerný ekologický stav konštatovali v 653 útvaroch a zlý ekologický stav v 100 útvaroch. Vo veľmi zlom stave bolo 23 útvarov. Na tento stav poukázali najmä spoločenstvá rýb.
Vláda schválila 200-tisíc eur na opatrenia týkajúce sa znečisteného toku Nižná Slaná, jeho stav sa zhoršil
Vo Vodnom pláne sa tiež uvádza, že v porovnaní s rokom 2012 rezort zaznamenal pokles podielu poľnohospodárskej pôdy vo všetkých čiastkových povodiach správneho územia povodia Dunaja, no najväčšie poklesy zaznamenali v čiastkovom povodí riek Bodva, Hornád, Slaná a Hron. Naopak, podiel umelých povrchov sa zvýšil v každom čiastkovom povodí, okrem povodia Slanej.
Ciele Vodného plánu Slovenska
V decembri 2020 envirorezort spracoval Koncepciu vodnej politiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Koncepcia sleduje ciele a opatrenia v oblastiach ako voda v krajine, voda v sídlach, udržateľné využívanie vôd, voda pre všetkých obyvateľov, čisté vody, živé rieky, Dunaj, rozumieť vode, zodpovedné a informované rozhodovanie o vode a voda ako strategická investícia. Práve tieto opatrenia a ciele formovali aj opatrenia vo Vodnom pláne Slovenska.
Prípravy na záchranu vôd Žitného ostrova už začali, akčný plán zostavuje envirorezort
Vodná politika vychádza zo smernice Európskej únie, pričom základom spoločnej vodnej politiky je realizácia opatrení na dosiahnutie environmentálnych cieľov v troch cykloch do roku 2027. V aktuálnom treťom cykle vychádzajú úlohy z momentálneho vývoja, no východiskom sú najmä údaje z obdobia od roku 2009 až 2018.