Vedcom sa podarilo vytvoriť ďalšie embryo takmer vyhynutého nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni). Predtým sa im to podarilo už dva razy, pričom použili vajíčka jednej z dvoch posledných žijúcich samíc a zamrznuté spermie mŕtvych samcov. Embryá v nasledujúcich mesiacoch plánujú preniesť do samice nosorožca tuponosého južného (Ceratotherium simum simum).
Cieľ je vytvoriť stádo
Cieľom projektu je vytvoriť stádo najmenej piatich nosorožcov a vypustiť ich do prirodzeného prostredia v Afrike. To však môže trvať aj niekoľko desaťročí.
Zotavený orol Leoš sa vrátil do voľnej prírody, pred vypustením dostal krúžok a vysielačku
Samice Najin a Fatu sú zároveň posledné dva jedince nosorožca tuponosého severného. Tri embryá sa podarilo vytvoriť z vajíčok Fatu. „Teraz sa tím pokúsi dosiahnuť rovnaký výsledok aj s pomocou 30-ročnej Najin, a to kým nebude neskoro,“ uviedol Thomas Hildebrandt z Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung.
Proces je bezpečný
Vedci vo svojom stanovisku uviedli, že celý proces je bezpečný a možno ho pravidelne opakovať, kým zvieratá príliš nezostarnú. Kenská vláda objasnila, že ďalší krok bude vybrať správnu samicu, ktorá by mohla vynosiť mláďatá.
Posledný samec nosorožca tuponosého severného sa volal Sudan. V roku 2018 ho ako 45-ročného utratili pre choroby vyplývajúce z jeho veku.