Studňa pri bývalej horárni na Glaci v Slovenskom raji, ktorú po jej rekonštrukcii oficiálne otvorili len pred necelým mesiacom, sa už stala terčom vandalov. Niekto na nej odtrhol kľuku vyrobenú z masívnej guľatiny.
Dočasne je tak mimo prevádzky. Potvrdil to pre agentúru SITA predseda občianskeho združenia Zelená hora Ladislav Novotný. Studňa sa nachádza na významnej križovatke turistických ciest, ide o dôležitý bod s pohnutou históriou, ktorá sa viaže k národnému parku.ä
Poškodené sú aj dvierka
Podľa Novotného zároveň niekto poškodil aj dvierka.
V Slovenskom raji vypukol požiar, zhorela plocha asi pol hektára
„Je vytrhnutá závlačka, ktorá zaisťovala dvierka. Pritom, aby sa otvorili, stačilo závlačku prstom jemne vysunúť dohora, nie lomcovať mrežou,“ upozornil. Dvierka preto nateraz zabezpečili reťazou, aby do studne niekto nespadol. Podľa Novotného sa však už pracuje na obnove systému, aby studňa bola opätovne funkčná.
Ľudí prosia o úctu k práci druhého
„Studňa je situovaná prakticky v strede národného parku, pomerne ďaleko od civilizácie. Nachádza sa na mieste, kde by sme predpokladali, že sa dostanú hlavne vyrovnaní ľudia so vzťahom k prírode a istým hodnotám. Prosíme týmto o úctu k práci druhého,“ napísalo občianske združenie na sociálnej sieti v reakcii na poškodenú studňu.
Glackú studňu, ktorá je stará niekoľko storočí, zrekonštruovala Správa Národného parku Slovenský raj. Zhotoviteľom bolo spomínané miestne občianske združenie. Podarilo sa to vďaka grantu vo výške takmer 10-tisíc eur od jednej z bánk na Slovensku. Studňa je hlboká približne desať metrov, voda z nej však pitná nie je. Nachádza sa pri nej aj menšie oddychové zázemie pre turistov.
Spojnica medzi Spišom a Gemerom
V minulosti stála na danom mieste známa horáreň. V časoch, keď fungovala konská doprava po Glackej ceste, slúžilo toto miesto na prepriahanie koní. Stará Glacká cesta bola totiž spojnicou medzi Spišom a Gemerom.
Slovenský raj si pripomína dôležitý míľnik, pred 60 rokmi vyhlásili na Slovensku prvú chránenú krajinnú oblasť
„V 18. storočí, keď sa začal rozvíjať hutnícky priemysel, dali Csákyovci starú cestu prerobiť, spevniť, aby mohli prevážať materiál z huty zo Stratenej do Hrabušíc, a pri tej príležitosti tam postavili horáreň,“ pripomenul pri otvorení zrevitalizovanej studne v auguste predseda OZ Zelená hora. Horáreň bola na konci druhej svetovej vojny vypálená a už nebola obnovená. Koniareň tam podľa Novotného fungovala ešte približne do 70. rokov 20. storočia.