Opeľovače v mestách môžeme podporiť budovaním zelených striech, balkónov, stien, záhonov s kvitnúcimi a medonosnými rastlinami, aj budovaním takzvaných hmyzích hotelov. Tie im poskytujú úkryt a bezpečie. Informuje o tom envirorezort na sociálnej sieti.
„Podstata je v dostatočnej diverzite krajiny s dostupnosťou miest, v ktorých opeľovače žijú a nachádzajú potravu. Ak sa priemerne uvažuje o doletovej vzdialenosti 500 metrov, mala by byť diverzita krajiny s dostupnosťou pobytových a potravinových biotopov zabezpečená v tejto vzdialenosti,“ uvádza rezort.
Čím je väčšia diverzita krajiny, bohatosť biotopov a ekosystémov, tým je väčšia podpora opeľovačov. V týchto systémoch je všetko previazané, a preto platí, že opeľovače podporujú stabilitu ekosystémov a stabilita ekosystémov je podmienkou pre ich výskyt.
„Dôležitý je aj spôsob obhospodarovania lúk napríklad mozaikovitým kosením, Ide o spôsob, kde sa lúka kosí postupne, nikdy nie celú plochu naraz. Zabezpečí sa tak neprerušená ponuka kvetov aj väčšia rôznorodosť prostredia,“ dodáva rezort.
Čím viac druhov opeľovačom sa v skupine nachádza, tým účinnejšie a stabilnejšie opeľujú plodiny. Tým sa podporuje široké spektrum kvitnúcich kvetov.