V zoologickej záhrade Bojnice museli vo štvrtok uspaním usmrtiť tamojšieho leva berberského Aslana. Dôvodom bolo jeho závažné, nezvratné a najmä neliečiteľné ochorenie v podobe nádoru kosti. Zdravotnými problémami trpel dlhšiu dobu, prejavovali sa krívaním na ľavú prednú končatinu. Informovala o tom v piatok vedúca odboru marketingu a propagácie zoo Andrea Klasová. Aslan sa narodil 1. januára 2011 v nemeckej zoo Neuwied, do bojnickej prišiel 1. júna 2013.
Výrazné zhoršenie zdravotného stavu
V uplynulú nedeľu prišiel pre spomínané problémy leva vyšetriť veterinár. Chôdza mu totiž spôsobovala čoraz väčšie problémy, absolvoval tak röntgenové vyšetrenie.
Na výsledky testov čakala zoo niekoľko dní, jeho zdravotný stav sa však rapídne zhoršoval. Na základe výsledkov vyšetrení a konzultácií s veterinárnym lekárom sa napokon zoo po dôkladnom zvážení rozhodla vo štvrtok 25. júla Aslana uspať.
„Po dôkladnom posúdení výsledkov vyšetrení sme zhodnotili prognózu zdravotného stavu leva Aslana. Mal rozsiahly nádor kosti v oblasti lopatky. Tento stav sa vzhľadom na druh zvieraťa nedá riešiť chirurgicky ani medikamentózne. Z toho dôvodu sme pristúpili k eutanázii,“ uviedol zmluvný veterinárny lekár zoo Michal Belák.
Aktuálny zdravotný stav leva podľa zoo ovplyvňoval jeho kvalitu života do takej miery, že ďalšie utrpenie by bolo neprijateľné.
Lev berberský už vo voľnej prírode vyhynul
Aslan prišiel do zoo pred viac ako desiatimi rokmi, pričom transport z Nemecka trval viac ako dva dni a prekročil vzdialenosť vyše 2 000 kilometrov. Po pol roku k nemu prišli samice Gina a Busetta.
Prvý odchov levov berberských, kde bol zakladateľ práve Aslan, sa podaril v roku 2014, keď sa v decembri narodili dve mláďatá – Ramzes a Zara. Zara bola v roku 2016, na základe odporúčania veterinára, eutanazovaná po niekoľkotýždňovom neurologickom ochorení.
Ramzes po dosiahnutí pohlavnej zrelosti odcestoval do DierenPark Amersfoort v Holandsku, kde je zároveň vodcom svorky a otcom. „Keďže táto nepríjemná správa prišla rýchlo a nečakane, je predčasné hovoriť o novom samcovi leva berberského v našej zoo. O ďalšom postupe rozhodne koordinátor pre chov, ktorý určí, či, kedy a odkiaľ príde nový lev,“ dodala Klasová.
Lev berberský už vo voľnej prírode vyhynul. Posledný lev berberský v prírode zahynul v Maroku v roku 1942. Nevyhynul však úplne. Posledné jedince prežívali na kráľovskom dvore v Rabate. Zo všetkých poddruhov leva mal najkompaktnejšiu a najťažšiu stavbu tela. Lev berberský prežíva iba v zoologických záhradách.