Súťaž Dedina roka prichádza v tomto roku s novinkami, ktorých cieľom je pozdvihnúť úroveň národného ocenenia a rozvíjať turizmus naprieč všetkými krajmi Slovenska.
Ako uviedla Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) spadajúca pod envirorezort, nad aktuálne vyhláseným 13. ročníkom národného ocenenia Dedina roka prevzal záštitu podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Prezentácia kultúry a tradícií
Podľa šéfa envirorezortu majú slovenské obce jedinečnú príležitosť prezentovať svoje tradície a kultúru, ktoré po stáročia zachovávajú tvár a dušu slovenskej dediny.
„Táto súťaž patrí predovšetkým slovenskému vidieku a ľuďom žijúcim na vidieku, kde súžitie človeka s prírodou funguje generácie, a to aj bez naťahovania rúk zo strany mimovládnych organizácií. Hovorím to stále, iba prosperujúce samosprávy postavené na udržateľnom rozvoji a zmysluplných projektoch umožnia zachovať a rozvíjať bohatstvo ukryté v našich regiónoch,“ zdôraznil Taraba.
Pripravilo sa niekoľko noviniek
Národná cena Dedina roka sa koná v dvojročných intervaloch už od roku 2001 a v uplynulom ročníku 2023 zaznamenala súťaž pokles prihlásených obcí. Po nástupe ministra Tarabu začalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s SAŽP pracovať na zvýšení motivácie obcí zapojiť sa do súťaže. Ako objasnil generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík, dva kraje vôbec nemali svoje zastúpenie, preto vyhlasovatelia pripravili niekoľko noviniek.
Vranov nad Topľou upravuje mestskú zeleň, vykoná bezpečnostný orez aj novú výsadbu
„Jednou z nich je širšia spolupráca so samosprávnymi krajmi, ktoré po novom udelia 8 krajských cien. K partnerom sa má záujem po novom pridať aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, čo rozšíri možnosti súťaže z pohľadu propagácie domáceho cestovného ruchu,“ vysvetlil Moravčík. Dodal, že obce, ktoré sa zapoja, budú hodnotené na základe inovatívnych riešení v starostlivosti o životné prostredie a zachovávaní tradícií.
„Rovnako sa zapojeným obciam výrazne znížia finančné náklady. Prihlásená obec po novom bude musieť na vlastné náklady zabezpečiť iba prípravu na návštevu hodnotiacej komisie. Všetko ostatné v prípade víťazstva, vrátane slávnostného udeľovania cien vo víťaznej obci, prihlášky a účasť v európskej súťaži budú hradiť vyhlasovatelia národnej ceny,“ vysvetlil Moravčík.
Možnosť reprezentovať Slovensko
SAŽP doplnila, že generálnym partnerom súťaže je COOP Jednota Slovensko, ktorá spolu so samosprávnymi krajmi a partnermi rozdelí viac ako 50-tisíc eur úspešným obciam. Uzávierka prihlášok je 15. apríla 2025 a víťazi budú vyhlásení v septembri 2025.
Odhaľovanie nelegálnych skládok na Slovensku je neúčinné, tresty nezodpovedajú spôsobenej škode
Podrobné informácie sú zverejnené na webovej stránke dedinaroka.sk. Slovenské obce majú možnosť získať titul Dedina roka 2025 a reprezentovať Slovensko v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny. Naposledy Slovensko reprezentovali obce Korňa a Čičmany, ktoré sa umiestnili v striebornom pásme.
„Vidiek má pre Slovensko nesmierny význam. Svojou rozmanitosťou v tradíciách, kultúre i vďaka svojmu prírodnému bohatstvu sa výraznou mierou podieľa na dotváraní celkového obrazu našej krajiny,” uzavrel generálny partner a predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Ján Bilinský.