Deň pred konaním parlamentných volieb si Špecializovaný trestný súd (ŠTS) predvolal v kauze Dobytkár na výsluch bratislavského právnika Jána Gajana.
Tento svedok zmenil svoju pôvodnú výpoveď a je bývalým klientom špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Načasovanie takéhoto kroku zo strany súdu zaváňa účelovosťou a vyvoláva podozrenia zo zásahu do politického predvolebného boja.
Kauzu Dobytkár v predvolebných debatách totiž hádzali politickí súperi najmä na hlavu Slovenskej národnej strane (SNS) a práve národniari majú podľa posledných volebných prieskumov opätovnú šancu prekročiť brány parlamentu.
Podozrenie je o to väčšie, keďže súd pri Gajanovom predvolaní nerešpektoval pôvodné poradie svedkov navrhované prokurátorom v obžalobe.
Načasovali svedka?
V obžalobe prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Rastislav Hruška navrhoval vypočuť svedka Jána Gajana hneď po svedkovi Andrejovi Dankovi, zhodou okolností predsedovi SNS. Šéf národniarov spolu s exministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou vypovedali pred súdom ešte 17. apríla tohto roka.
Zavádzajú OČTK v kauze Dobytkár súd? Argumenty, že tomu tak je, pribúdajú
Právnika Gajana súd v zozname svedkov preskočil, predvolal ho až na 29. septembra. Zodpovednosť za takéto rozhodnutie predseda ŠTS Ján Hrubala presmeroval na predsedu senátu Ján Giertliho. Hovorí, že súd v predstihu informuje procesné strany o dôkazoch, ktoré mieni vykonať na najbližších pojednávaniach.
„Samozrejme, pri stanovovaní poradia svedkov môže sudca reagovať aj na návrhy procesných strán, ako aj na vzniknutú situáciu,“ sprostredkovala reakciu šéfa ŠTS jeho hovorkyňa Katarína Kudjaková. Či vzniknutou situáciou mohli byť aj bezprostredne nadchádzajúce parlamentné voľby nie je známe.
Podozrenia z účelovosti sú pre súd nepríjemné najmä kvôli zásade zdania spravodlivosti. Súd by mal podľa nej nielen nezaujatý a nestranný byť, ale sa tak aj javiť. Subjektívnu stránku nestrannosti rozšíril Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) o objektívne aspekty (Piersack proti Belgicku). K nim ESĽP zaradil aj vonkajšie inštitucionálne, organizačné a procesné prejavy sudcu.
Agrárne kauzy
Svedok Ján Gajan figuruje vo viacerých agrárnych kauzách. V kauze Dobytkár pôvodne vypovedal ako podozrivý a ako svedok. V polovici októbra 2020 ho Národná kriminálna agentúra (NAKA) kvôli kšeftovaniu s reštitučnými pozemkami pod Tatrami zadržala v kauzách Terra a Zemepán. Skončil pol roka vo väzbe, ktorú mu prokurátor ÚŠP už nepredĺžil.
Počas svojej väzby vypovedal Gajan o údajných korupčných praktikách na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF). Na základe jeho výpovede ako kajúcnika v máji 2021 do väzby opätovne putoval finančník Martin Kvietik spolu s bývalými šéfkami SPF Adrianou Šklíbovou a Gabrielou Bartošovou.
V kauze Dobytkár polícia najprv právnika Gajana vypočula a po výsluchu prepustila. V máji 2020 ho za zločin podvodu formou spolupáchateľstva neskôr obvinila. Mal totiž s Marianom Jakubíkom žiadať od terajšieho kajúcnika Mareka Kodadu 80 tisíc eur za pomoc pri zahladzovaní trestnej činnosti.
Už pri prvom výsluchu Gajan cez svoju hovorkyňu podozrenia verejne odmietol a ohradil sa voči svojmu spájaniu s korupčnou kauzou na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).
Menil výpoveď
Počas výsluchov pred vyšetrovateľom svedok Gajan menil svoju výpoveď. V máji 2020 mal tvrdiť, že žiadateľov o dotácie z PPA ani ich spoločnosti nepozná.
K nim vyslovene zaradil aj farmára Michala Žúreka a spoločnosť SEVITA. Práve Žúrek pred súdom hovoril o zosnulom vybavovačovi Ľubomírovi Kropilovi a o jeho sprostredkovateľskej činnosti ako o korupčnom konaní, obžalovaného nitrianskeho oligarchu Norberta Bödöra a finančníka Kvietika nespomínal. Žúrek o nich nehovoril ani v legálnych odposluchoch.
Zaujímavosťou je, že právnik Gajan si na Žúreka z kauzy Dobytkár spomenul až vo väzbe za kauzy Terra a Zemepán vo februári 2021 a v čase, kedy ho ako svedka zastupoval advokát Peter Kubina, bývalý biznis partner špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica v spoločnosti Dentons.
Práve na tomto výsluchu mal Gajan vtiahnuť do Žúrekovho prípadu aj finančníka Kvietika. Vo svojej predošlej výpovedi mal však paradoxne tvrdiť, že on a ani Kvietik žiadne aktivity smerom na PPA nevyvíjali.
Lipšic osobne
Kontakt so svedkom Gajanom nepoprel sám špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Svoju prípadnú zaujatosť odmietol nakoľko Gajana ako advokát nezastupoval v kauze Dobytkár.
Odvolal sa pritom na neskoršie stanovisko generálneho prokurátora z mája 2021. V kauze Dobytkár však v rozhodovaní o väzbe pojednával pred Najvyšším súdom SR už v marci 2021 ako zástupca neprítomného prokurátora Hrušku.
„V tejto súvislosti len dodávam, že obvinení v kauze Dobytkár mali vznesené obvinenie predtým, ako v danej veci vypovedal svedok J.G. Inými slovami – uvedená trestná vec nebola závislá na jeho výpovedi,“ poznamenal pre portál SITA Náš Vidiek prokurátor Lipšic.
Lipšicove väzby na svedka evidujú aj obhajcovia obžalovaných. „Špeciálny prokurátor mal prostredníctvom svojej advokátskej kancelárie profesionálny vzťah ku kajúcnikovi, zastupoval ho ako svedka v trestnej veci. Na túto skutočnosť obhajoba poukáže v záverečnej reči pri vyhodnocovaní hodnovernosti a použiteľnosti dôkazov,“ uviedol pre portál SITA Náš Vidiek advokát Dušan Ivan, obhajca obžalovaného finančníka Martina Kvietika.
Ministerskí spolupracovníci
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic bol počas svojho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra šéfom Štefanovi Kočanovi, jednému zo sekčných generálnych riaditeľov na rezorte. Tvrdí, že s ním mal minimálny kontakt. Kočan sa stal advokátom hlavného kajúcnika Mareka Kodadu.
Obhajca Ivan naznačuje, že na zmenu výpovede kajúcnika Kodadu mohli vplývať neznáme osoby. Poznamenal, že väzenské orgány mu odmietli odpovedať na legitímne otázky, kto presne, okrem obhajcov, navštívil kajúcnika v čase priznania vo väznici a na akom právnom podklade.
Politik prokurátorom
Na manipuláciu svedkov a zinscenované vyšetrovania dlhodobo poukazuje predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico. Na boji proti mafii a očiste spoločnosti si zasa svoju predvolebnú rétoriku postavil šéf strany OĽaNO a priatelia Igor Matovič.
V minulom volebnom období 2016 – 2020 sa poslancom za zoskupenie OĽaNO – NOVA stal aj súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.
Pred voľbou za špeciálneho prokurátora čelil Lipšic výčitkám za svoju politickú minulosť a obavám z vyrovnávania si účtov so svojimi bývalými politickými oponentami. Počas Lipšicovho funkčného obdobia ako podpredsedu vlády a ministra spravodlivosti pôsobil na Úrade vlády vo funkcii riaditeľa odboru boja proti korupcii Ján Hrubala, terajší šéf špecializovaného súdu.
Hrubala s Lipšicom a šéfom NAKA Ľubomírom Daňkom sa stretli aj na festivale Pohoda v júli 2022, kde diskutovali otázky spravodlivosti. Sudca Hrubala je v kauze Dobytkár jedným z členov senátu.
O čom je kauza Dobytkár?
Ide o dotačnú korupčnú kauzu z prostredia PPA. Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva.
Obžalobe čelia nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár Ľubomír Kropil (trestné stíhanie bolo zastavené po jeho úmrtí), právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas.